Štvrtok 29. 02. 2024 10:33:01

Rozhovory

< Späť na Publicistika

Františkánsky kláštor očami sprievodcu históriou Kremnice Dávida Neuschla: Nezaslúžil si osud aký ho postihol

KREMNICA/ Dávid Neuschl sa venuje histórii Kremnice už desať rokov. Je tiež spoluzakladateľom Facebookovej stránky Kremnica a jej história s počtom takmer 3000 členov. V súčasnosti sprevádza turistov historickou Kremnicou a jej okolím a skúma takmer zabudnuté miesta tohto kraja. Od roku 2008 do roku 2018 bol dobrovoľníkom na projekte záchrany bývalého františkánskeho kláštora v Kremnici. Stal sa autorom najväčšej zbierky fotografií z ich života v Kremnici. "Aj v dnešnej dobe by sme si z ich pôsobenia v našom v meste vedeli načerpať veľa inšpirácie," hovorí v rozhovore, ktorý poskytol redakcii Slovensko SP 21.

Publicistika|Andrea Chudová|25. február 2024

Národný park Slovenský kras predstavuje novinky

BRZOTÍN/ Správa Národného parku Slovenský kras so sídlom v Brzotíne realizovala v uplynulom roku projekt zameraný na zlepšenie priaznivého stavu vybraných druhov vtákov v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Slovenský kras, ktorý bol podporený z finančných prostriedkov Operačného programu Európskej únie - Kvalita životného prostredia (OP KŽP).

Publicistika|Natália Novotná|11. február 2024

Na slovíčko s Jánom Brozmanom, starostom Drienovskej Novej Vsi. Vedeli ste, že je letec a vydáva básne?

DRIENOVSKÁ NOVÁ VES/ Obec sa nachádza v Prešovskom okrese medzi mestami Prešov a Košice. Prechádza cez ňu železničná trať, cesta 1. triedy a v bezprostrednej blízkosti je aj diaľnica D1. Okolo obce preteká rieka Torysa, ktorá dokáže obyvateľov potrápiť, ak sa rozhodne vyliať zo svojich brehov. Zaujímavé informácie o obci a jej obyvateľoch nám prezradil starosta Drienovskej Novej Vsi Ján Brozman.

Publicistika|Lenka Ménová|31. január 2024

Manželka pranierovaného policajta Natália Svítková prehovorila: Protesty musia nabrať na sile, inak skončíme v područí Kremľa!

PRIEVIDZA/ Manželka pranierovaného policajta Natália Svitková vystupuje na protestoch. Podľa nej svoj zmysel majú. Dôležité je uvedomiť si, že, bez zjednotenia parlamentnej i mimoparlamentnej opozície, občianskeho sektora, ale i novinárskej obce to jednoducho nepôjde. "Protesty musia jednoducho nabrať ešte viac na sile a musia niesť odkaz, že jedinou cestou je vyhlásenie referenda za odvolanie vlády a spustiť konečne petíciu na jej vyhlásenie. Ak nie, bude to naša spoločenská záhuba a bude už len otázkou času, kedy skončíme v područí Kremľa," hovorí v rozhovore, ktorý poskytla redakcii Slovensko SP 21.

Publicistika|Andrea Chudová|27. január 2024

V Košiciach vznikne pamätník, aký na Slovensku ešte nie je

KOŠICE/ Ak všetko pôjde tak, ako má, v Košiciach vznikne do roka pamätník, aký na Slovensku ešte nie je. Postavený bude v severnej časti mesta v parku na Komenského ulici a pripomínať bude všetky obete vojsk Varšavskej zmluvy na Slovensku z augusta 1968. Iniciátorom vzniku tohto pamätníka je košický aktivista a spisovateľ Štefan Lazorišák. Celý projekt sa zrealizuje cez Svetové združenie bývalých politických väzňov, ktorého je členom. Realizátormi výtvarného návrhu pamätníka sú Zbyněk Prokop s Mariánom Strakom a ďalším realizátorom je projekčná kancelária DGA design graphic architecture, ktorá tento park revitalizovala.

Publicistika|Natália Novotná|5. január 2024

V šarišskej metropole môžete vidieť pohyblivý betlehem z Talianska. Jeho súčasťou sú aj dve vzácne relikvie

PREŠOV/ Tento unikát sa nachádza v Prešove v Kostole sv. Jozefa, ktorý je medzi domácimi známy ako františkánsky kostol. Prvýkrát bol nainštalovaný na Vianoce roku 2017 a doviezli ho až z Padovy, mesta v severnom Taliansku.

Publicistika|Lenka Ménová|24. december 2023

Prešovský režisér Michal Náhlík: Keď vchádzam do divadla, otváram dvere do inej dimenzie!

PREŠOV/ O svojich začiatkoch v prešovskom divadle, fascinujúcej práci režiséra, dvoch úspešných premiérach a pracovnej vianočnej atmosfére nám porozprával umelecký šéf a režisér Divadla Jonáša Záborského v Prešove, Michal Náhlík.

Publicistika|Lenka Ménová|16. december 2023

VIDEO V hoteli Demänová Rezort zažijete čarovné chvíle v zime, na jeseň, aj v lete

LIPTOV/ Demänová Rezort je čarovný hotel v srdci Demänovskej doliny. Počas celého roka v ňom na vás čakajú čarovné zážitky. V zime na lyžiarskom svahu, vo wellnesse, v lete sú ťahákom vonkajšie bazény. No a na jeseň, ktorá rezortu tiež mimoriadne pristane, majú v ponuke čarovné pobyty plné extra výhod. Na rozhovor v rámci projektu TOP BIZNIS ZNAČKA Žilinského kraja sme si pozvali Jozefa Droppu, riaditeľ marketingu spoločnosti Slovak Property Group, ktorá hotel prevádzkuje.

Publicistika|Michal Filek|30. október 2023

Juraj Málik – Poradca podnikateľa pomáha ľuďom vyznať sa v legislatíve už 33 rokov

Juraj Málik je majiteľom žilinskej spoločnosti Poradca podnikateľa, ktorá je úspešne na trhu viac ako 30 rokov. Pôvodne vydavateľský dom je dnes moderná online spoločnosť, ktorá pomáha podnikateľom a firmám správne sa orientovať v legislatíve.

Video|Michal Filek|25. september 2023

Dávid Paučin – Naši zákazníci najviac oceňujú kombináciu osobného prístupu, priaznivej ceny a slovenského výrobku

Dávid Paučin je zakladateľ módnej značky Justin Paukin. Dnes sú už úspešnou firmou, ktorá si zakladá na kombinácii e-shopu a osobného prístupu. S touto novinkou sa dokázal presadiť nielen v Žiline, ale aj v Bratislave a prakticky na celom Slovensku.

Publicistika|Michal Filek|19. september 2023