Štvrtok 29. 02. 2024 08:47:58

Názory

< Späť na Publicistika

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Baňa Starovšechsvätých, slovenská učebnica baníctva

HODRUŠA-HÁMRE/ Naše dnešné cesty povedú do Banskobystrického kraja, konkrétne do obce Hodruša-Hámre. Obec sa nachádza v Štiavnických vrchoch a síce oplýva mnohými prírodnými krásami, nás bude zaujímať jej história. Rovnako ako okolité obce, aj táto má minulosť spojenú s baníctvom a s pôvodným spracovaním rúd. Vydajte sa dnes s nami preskúmať baňu, ktorá sa na území tejto obce nachádza- Baňu Starovšechsvätých.

Publicistika|Alžbeta Mareková|25. február 2024

SLOVENSKÉ ZVYKY A TRADÍCIE: Popolcová streda - Dievčiny mali byť vydaté a gazdinky vyberali druhé riady!

SLOVENSKO/ Popolcová streda, ktorá sa zvykne označovať aj ako Škaredá streda alebo Krivá streda, je u kresťanov dôležitý deň. Začína sa pre nich totiž obdobie štyridsaťdňového veľkého pôstu pred Veľkou nocou. V tradíciách našich predkov mal aj tento deň svoje pevné miesto. Poďte s nami zistiť, čo robili na Popolcovú stredu naši prarodičia!

Publicistika|Alžbeta Mareková|14. február 2024

Dosiahol najvyšší vrchol sveta, domov sa však už nevrátil. Jozef Psotka by dnes oslávil 90. narodeniny

SLOVENSKO/ Niektorí z nás obľubujú istotu a bezpečie, len neradi vítajú nové výzvy. A potom sú tu tí, ktorí osud odvážne pokúšajú a celý ich život je veľké dobrodružstvo. Horolezcom pravidelne visí život na vlásku a oni sa predsa statočne snažia dosiahnuť vrcholy, ktoré ostatní obdivujú len zo zeme. Taký bol aj Jozef Psotka, nadšený dobrodruh, ktorý s kamarátom Zoltánom Demjánom ako prvý Slovák pokoril „strechu sveta“. Zostúpiť sa mu už nepodarilo.

Publicistika|Alžbeta Mareková|12. február 2024

Dnes si pripomíname 175. výročie narodenia Pavla Országha Hviezdoslava, básnika a bojovníka za pravdu svojho ľudu

SLOVENSKO/ Maturanti sa učia jeho tvorbu a literárni nadšenci obdivujú jeho bohatý vnútorný svet. Posolstvo Pavla Országha Hviezdoslava je aj dnes, 175 rokov od jeho narodenia, priam hmatateľné. Spoznajte s nami život tejto mimoriadnej osobnosti slovenskej literatúry.

Publicistika|Alžbeta Mareková|2. február 2024

VIDEO OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Na Kysuciach je výnimočný betlehem, nájdete ho v obci Podvysoká

PODVYSOKÁ/ Vianoce sú už za nami, svetielka na stromčekoch pomaly hasnú a sviatočné obdobie sa stane už len peknou spomienkou. My si však tento čas ešte pripomenieme jeho symbolom, unikátnym dreveným betlehemom, ktorý vznikol v obci Podvysoká.

Publicistika|Alžbeta Mareková|6. január 2024

Dnes si pripomíname sviatok Troch kráľov! Viete, aké tradície sa s týmto dňom spájajú?

SLOVENSKO/ Hovorí sa, že traja mudrci z ďalekého Východu, Gašpar, Melichar a Baltazár, prišli do Betlehema pokloniť sa malému Ježiškovi v jasličkách. Doviedla ich k nemu hviezda a oni mu odovzdali vzácne dary: zlato, kadidlo a myrhu. Troch kráľov si pripomíname 6. januára. Tento deň sa pokladá aj za ukončenie zimného novoročného obdobia. Aj dnes mnohí z nás uchovávajú niektoré zo zvykov našich predkov, napríklad posväcujú svoje príbytky, či označujú vchody do svojich domov kriedou. Aké z tradícií našich predkov sa však do našich čias nepreniesli? Dnes to spoločne zistíme.

Publicistika|Alžbeta Mareková|6. január 2024

Namiesto ohňostrojov veštili z hviezd! Ako vítali Nový rok v minulosti?

SLOVENSKO/ Niečo staré sa končí a niečo nové sa začína. Opúšťame rok plný radostí i starostí, úspechov aj smoly, aby sme sa mohli vydať v ústrety Novému roku s čistým štítom. Niektorí si dávajú predsavzatia, ktoré tento rok už určite dodržia, iní zas myslia len na oslavy a ohňostroje. Zamysleli ste sa však už nad tým, ako toto obdobia prežívali naši predkovia? Čo to znamenalo pre nich? Ako ho oslavovali? Spoznajte s nami nie tak dávnu históriu a vykročme spolu do Nového roka s úctivou spomienkou na predchádzajúce generácie.

Publicistika|Alžbeta Mareková|31. december 2023

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Zlatý poklad, aký nám závidí celý svet! Mapu nepotrebujete, stačí sa vybrať do Košíc

KOŠICE/ Poklad je pojem, pod ktorým si každý predstaví niečo iné. Nech už je vaša predstava akákoľvek, určite myslíte na niečo vzácne a cenné, niečo, čo by malo byť ochraňované. Dnes objavíme poklad v pravom slova zmysle, aj keď sa vám môže zdať, že truhlica so zlatom do našej modernej doby nepatrí, a že niečo také sa už dá vidieť iba vo filme. Nechajte sa presvedčiť o opaku.

Publicistika|Alžbeta Mareková|28. december 2023

Viete, ako vyzerali vianočné stromčeky v minulosti? Objavte s nami tradície Štedrého dňa!

SLOVENSKO/ Azda nie je v roku iného dňa, ktorý by dýchal tak sviatočnou a tajomnou atmosférou, ako Štedrý deň. Deti už počas adventu netrpezlivo odratúvajú dni a dospelí s nostalgiou spomínajú na svoje detské časy. Deň, ktorý si väčšina z nás užíva v kruhu rodiny, so sebou prináša zvláštny druh výnimočnej radosti. Snažíte sa doma vydržať nejesť až do večera? Sfukujete sviečku, či prekrajujete jabĺčka, aby ste zistili, či sa budete môcť tešiť pevnému zdraviu? Prekvapivo veľa tradícii našich prarodičov sa zachovalo, a rodiny ich dodržiavajú aj dnes. Poďme sa spolu pozrieť na rôzne spôsoby prežívania najkrajších sviatkov v roku a zistime, ako veľmi sa naše Vianoce podobajú tým, ktoré prežívali naši prarodičia.

Publicistika|Alžbeta Mareková|24. december 2023

Dnes má sviatok Lucia! V minulosti ju považovali za najväčšiu čarodejnicu

SLOVENSKO/ Krátky deň a nekonečne dlhá noc, ktorá bola podľa našich predkov veľmi temná. Aj tak sa dá opísať sviatok Lucie. V časoch, ktoré čarom pripisovali inú dôležitosť ako dnešná doba, bol tento deň nebezpečný a ľudia ho prežívali v strachu. Poďme spoločne odhaliť pôvod legiend o dedinských strigách či ľúbostných vešteniach a pripomeňme si mágiu, ktorá bola kedysi našim prarodičom taká všedná.

Publicistika|Alžbeta Mareková|13. december 2023