Štvrtok 29. 02. 2024 10:12:45

Reportáže

< Späť na Publicistika

SRDCOM Z DEDINY: Vedeli ste, že na Slovensku máme unikátny Bocianopolis? Poďte s nami spoznať Zemplínske Hradište!

ZEMPLÍNSKE HRADIŠTE/ Okrem milých ľudí má táto obec aj iných, nie celkom obyčajných obyvateľov. Spokojne v obci prečkajú leto a v zimných mesiacoch vymenia náš kraj za horúcu Afriku. Zemplínske Hradište sa môže pochváliť najväčšou kolóniou bociana bieleho na Slovensku. Poďte dnes s nami spoznať túto neobyčajnú dedinku!

Publicistika|Alžbeta Mareková|27. február 2024

VIDEO Natáčanie filmu o bossovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi sledovali Banskobystričania priamo na ulici

BANSKÁ BYSTRICA/ V nedeľu 25. februára sa pred Národným domom v Banskej Bystrici natáčala scéna z pripravovaného filmu o bossovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi. Film s názvom "Miki" režíruje úspešný režisér Jakub Kroner.

Publicistika|Andrea Chudová|27. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Michalská veža, panoramatické výhľady s nádychom histórie

BRATISLAVA/ Bratislava, naše hlavné mesto, je z roka na rok atraktívnejšou destináciou pre turistov i domácich. Má moderné prvky európskych miest a závideniahodné historické centrum. Dominanta mesta, hrad so štyrmi vežičkami, dotvára jej estetickú kulisu a zurčiaci Dunaj vyzýva na obdivuhodné pohľady.

Publicistika|Alžbeta Mareková|24. február 2024

SLOVENSKÉ ZVYKY A TRADÍCIE: Veľký pôst. Viete prečo trvá štyridsať dní?

SLOVENSKO/ V kresťanských rodinách momentálne prebieha obdobie pôstu, ktoré sa začalo Popolcovou stredou a vyvrcholí Veľkým piatkom. Pôstne obdobie so sebou prináša celú škálu obmedzení, počínajúc obmedzeniami v strave. Zaujíma vás, ako tieto dni vyzerali v minulosti a čo mali na tanieroch vaši pradedovia? Poďte s nami dnes odhaliť tajomstvá pôstnych dní!

Publicistika|Alžbeta Mareková|22. február 2024

SRDCOM Z DEDINY: Šarm historickej architektúry obklopený pôvabnou prírodou. Spoznajte Plavecký Peter!

PLAVECKÝ PETER/ V Trnavskom kraji, v sedle Malých Karpát je situovaná neobyčajná obec Plavecký Peter. Veľkolepé lesy, ktoré ju obklopujú a neďaleká vodná nádrž Buková z nej robí nielen skvelé miesto na život, ale aj atraktívny cieľ milovníkov prírody a turistiky. Vyberme sa dnes objaviť pôvaby Plaveckého Petra a spoznať jeho históriu aj súčasnosť.

Publicistika|Alžbeta Mareková|21. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Budatínsky hrad, miesto s bohatou históriou a príbehom nešťastnej lásky

ŽILINA/ Tam, kde sa Kysuca stretáva s Váhom, v Žilinskej mestskej časti Budatín, stojí unikátny zámok. Počiatky tohto niekdajšieho kráľovského majetku siahajú do 13. storočia a je to jedna z najstarších architektonických pamiatok na území Žiliny. Poďte s nami dnes spoznať Budatínsky hrad!

Publicistika|Alžbeta Mareková|20. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Hudobná sieň, sintrové vodopády aj netopiere, to všetko ponúka Belianska jaskyňa

VYSOKÉ TATRY/ Majestátne štíty hôr, lesklé hladiny hlbokých jazier a tiché lesné cestičky, to nie je ani zďaleka to jediné, čím sa môže Slovensko pýšiť. Aj svet pod našimi nohami je ozajstný klenot a robí našu krajinu ešte výnimočnejšou. Jaskynné systémy sú rozsiahle a unikátne. Podľa Správy slovenských jaskýň je na Slovensku zo viac ako sedemtisíc jaskýň verejne prístupných iba trinásť. Ich ochotní sprievodcovia však svojim návštevníkom radi predstavia tento „skrytý svet“. Vydajte sa s nami aj dnes na takúto nezvyčajnú návštevu a poďte spoznať Beliansku jaskyňu!

Publicistika|Alžbeta Mareková|18. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Nová krížová cesta v Strečne očarí výhľadmi aj svojím príbehom

STREČNO/ Dnes vám ukážeme miesto, ktoré vám spríjemní deň hneď po niekoľkých stránkach. Čaká vás príjemná nenáročná prechádzka, nádherné výhľady do diaľky a ak ste veriaci, aj stretnutie s Bohom. Navštívime najnovšiu krížovú cestu na území Žilinského okresu, a to v Strečne. Vznikala dva roky vďaka nadšeniu a zanieteniu miestnych veriacich.

Publicistika|Michala Stanikova|17. február 2024

SRDCOM Z DEDINY: Idylický maják a výhľad na vlnky Malého Dunaja, aj to vás čaká v obci Zálesie

ZÁLESIE/ Len pätnásť kilometrov od ruchu nášho hlavného mesta sa nachádza nezvyčajná dedinka. Učupená v objatí Malého Dunaja, pozorujúc obrysy Malých Karpát na západe, poskytuje svojim obyvateľom vzhľadné a pokojné miesto na život. Vie však príjemne prekvapiť aj svojich návštevníkov. Vyberte sa dnes s nami spoznať obec Zálesie!

Publicistika|Alžbeta Mareková|11. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Fiľakovský hrad, niekdajšia perla Uhorska

FIĽAKOVO/ Pri potulkách Banskobystrickým krajom je aj víkend krátke obdobie na obzretie množstva prírodných krás a kultúrnych pamiatok. Nemali by ste však vynechať Fiľakovo. Určite vás zaujme Kláštor františkánov alebo Kaštieľ Berchtoldovcov, v ktorom sa dnes nachádza gymnázium. Pravý šperk mesta sa ale vypína nad ním, ako tichý pozorovateľ skrývajúci mnoho tajomstiev. Poďte s nami dnes spoznať Fiľakovský hrad!

Publicistika|Alžbeta Mareková|11. február 2024