Štvrtok 29. 02. 2024 08:25:43

Publicistika

< Domov

SRDCOM Z DEDINY: Vedeli ste, že na Slovensku máme unikátny Bocianopolis? Poďte s nami spoznať Zemplínske Hradište!

ZEMPLÍNSKE HRADIŠTE/ Okrem milých ľudí má táto obec aj iných, nie celkom obyčajných obyvateľov. Spokojne v obci prečkajú leto a v zimných mesiacoch vymenia náš kraj za horúcu Afriku. Zemplínske Hradište sa môže pochváliť najväčšou kolóniou bociana bieleho na Slovensku. Poďte dnes s nami spoznať túto neobyčajnú dedinku!

Publicistika|Alžbeta Mareková|27. február 2024

VIDEO Natáčanie filmu o bossovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi sledovali Banskobystričania priamo na ulici

BANSKÁ BYSTRICA/ V nedeľu 25. februára sa pred Národným domom v Banskej Bystrici natáčala scéna z pripravovaného filmu o bossovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi. Film s názvom "Miki" režíruje úspešný režisér Jakub Kroner.

Publicistika|Andrea Chudová|27. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Baňa Starovšechsvätých, slovenská učebnica baníctva

HODRUŠA-HÁMRE/ Naše dnešné cesty povedú do Banskobystrického kraja, konkrétne do obce Hodruša-Hámre. Obec sa nachádza v Štiavnických vrchoch a síce oplýva mnohými prírodnými krásami, nás bude zaujímať jej história. Rovnako ako okolité obce, aj táto má minulosť spojenú s baníctvom a s pôvodným spracovaním rúd. Vydajte sa dnes s nami preskúmať baňu, ktorá sa na území tejto obce nachádza- Baňu Starovšechsvätých.

Publicistika|Alžbeta Mareková|25. február 2024

Františkánsky kláštor očami sprievodcu históriou Kremnice Dávida Neuschla: Nezaslúžil si osud aký ho postihol

KREMNICA/ Dávid Neuschl sa venuje histórii Kremnice už desať rokov. Je tiež spoluzakladateľom Facebookovej stránky Kremnica a jej história s počtom takmer 3000 členov. V súčasnosti sprevádza turistov historickou Kremnicou a jej okolím a skúma takmer zabudnuté miesta tohto kraja. Od roku 2008 do roku 2018 bol dobrovoľníkom na projekte záchrany bývalého františkánskeho kláštora v Kremnici. Stal sa autorom najväčšej zbierky fotografií z ich života v Kremnici. "Aj v dnešnej dobe by sme si z ich pôsobenia v našom v meste vedeli načerpať veľa inšpirácie," hovorí v rozhovore, ktorý poskytol redakcii Slovensko SP 21.

Publicistika|Andrea Chudová|25. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Michalská veža, panoramatické výhľady s nádychom histórie

BRATISLAVA/ Bratislava, naše hlavné mesto, je z roka na rok atraktívnejšou destináciou pre turistov i domácich. Má moderné prvky európskych miest a závideniahodné historické centrum. Dominanta mesta, hrad so štyrmi vežičkami, dotvára jej estetickú kulisu a zurčiaci Dunaj vyzýva na obdivuhodné pohľady.

Publicistika|Alžbeta Mareková|24. február 2024

Uplynulo 128 rokov od narodenia výborného spisovateľa, ale aj arizátora, Jozefa Cígera Hronského

SLOVENSKO/ Smelý zajko v Afrike aj dnes nadchne mnoho detí a Sokoliar Tomáš prívetivým spôsobom podčiarkuje dôležitosť slobody. Ich tvorca, Jozef Cíger Hronský, sa narodil pred 128. rokmi. Vo svojich dielach nám zanechal nielen obdivuhodné, ale aj mnohé rozporuplné odkazy na svoj život. Poďme si dnes spolu pripomenúť netypického maliara, obľúbeného spisovateľa a kontroverznú osobnosť našich dejín, Jozefa Cígera Hronského.

Publicistika|Alžbeta Mareková|23. február 2024

SLOVENSKÉ ZVYKY A TRADÍCIE: Veľký pôst. Viete prečo trvá štyridsať dní?

SLOVENSKO/ V kresťanských rodinách momentálne prebieha obdobie pôstu, ktoré sa začalo Popolcovou stredou a vyvrcholí Veľkým piatkom. Pôstne obdobie so sebou prináša celú škálu obmedzení, počínajúc obmedzeniami v strave. Zaujíma vás, ako tieto dni vyzerali v minulosti a čo mali na tanieroch vaši pradedovia? Poďte s nami dnes odhaliť tajomstvá pôstnych dní!

Publicistika|Alžbeta Mareková|22. február 2024

SRDCOM Z DEDINY: Šarm historickej architektúry obklopený pôvabnou prírodou. Spoznajte Plavecký Peter!

PLAVECKÝ PETER/ V Trnavskom kraji, v sedle Malých Karpát je situovaná neobyčajná obec Plavecký Peter. Veľkolepé lesy, ktoré ju obklopujú a neďaleká vodná nádrž Buková z nej robí nielen skvelé miesto na život, ale aj atraktívny cieľ milovníkov prírody a turistiky. Vyberme sa dnes objaviť pôvaby Plaveckého Petra a spoznať jeho históriu aj súčasnosť.

Publicistika|Alžbeta Mareková|21. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Budatínsky hrad, miesto s bohatou históriou a príbehom nešťastnej lásky

ŽILINA/ Tam, kde sa Kysuca stretáva s Váhom, v Žilinskej mestskej časti Budatín, stojí unikátny zámok. Počiatky tohto niekdajšieho kráľovského majetku siahajú do 13. storočia a je to jedna z najstarších architektonických pamiatok na území Žiliny. Poďte s nami dnes spoznať Budatínsky hrad!

Publicistika|Alžbeta Mareková|20. február 2024

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Hudobná sieň, sintrové vodopády aj netopiere, to všetko ponúka Belianska jaskyňa

VYSOKÉ TATRY/ Majestátne štíty hôr, lesklé hladiny hlbokých jazier a tiché lesné cestičky, to nie je ani zďaleka to jediné, čím sa môže Slovensko pýšiť. Aj svet pod našimi nohami je ozajstný klenot a robí našu krajinu ešte výnimočnejšou. Jaskynné systémy sú rozsiahle a unikátne. Podľa Správy slovenských jaskýň je na Slovensku zo viac ako sedemtisíc jaskýň verejne prístupných iba trinásť. Ich ochotní sprievodcovia však svojim návštevníkom radi predstavia tento „skrytý svet“. Vydajte sa s nami aj dnes na takúto nezvyčajnú návštevu a poďte spoznať Beliansku jaskyňu!

Publicistika|Alžbeta Mareková|18. február 2024