Sobota 18. 01. 2025 02:37:53 | Meniny má Bohdana

Koniec lovu vlka neznamená, že je aj v bezpečí, upozorňujú ochranári

SLOVENSKO/ Environmentálne organizácie kritizujú rozhodnutie Ministerstva životného prostredia SR o lovu vlka a upozorňujú na ďalšie hrozby pre tento druh, ako je pytliactvo a neadresný lov. Podľa organizácií ako Greenpeace, Aevis, My sme les a WWF Slovensko, rozhodnutie o stanovení kvóty na lov vlkov v sezóne 2025/2026 nemá odbornú oporu a ohrozuje populácie vlkov v pohraničných oblastiach.

TASR|17. január 2025|14:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: Greenpeace Slovensko

Súvisiaci článok
Na Slovensku bolo odlovených 23 vlkov dravých: Kuffa verí v prínos kvótovaného lovu pre poľnohospodárov
Čítajte viac >

Ukončenie lovu vlka neznamená, že sú tieto šelmy v bezpečí. Hrozbou je pre nich aj pytliactvo a stanovenie novej kvóty na sezónu 2025/2026. Upozornili na to environmentálne organizácie Greenpeace Slovensko, Aevis, My sme les a WWF Slovensko.

"Vyhlášku ministerstva životného prostredia, ktorá umožnila lov vlkov, považujeme za politicky motivované a veľmi zlé rozhodnutie," povedal Rastislav Mičaník, riaditeľ organizácie Aevis. Envirorezort by podľa neho malo vlky chrániť, zamerať sa najmä na preventívne opatrenia a kompenzovať prípadné škody, ktoré spôsobujú farmárom.

Marek Kuchta z iniciatívy My sme les poukázal na to, že lov vlka je neadresný a poľovníci strieľajú náhodné jedince. Môžu tak oslabiť existujúce svorky a znížiť ich schopnosť loviť raticovú zver. "Oslabené svorky majú častejšie tendencie k útokom na hospodárske zvieratá," upozornil.

Určenie kvóty na lov vlka nemá podľa experta WWF Slovensko Milana Janáka oporu v odborných dátach a ide proti cieľom ochrany biodiverzity. "Lov vlkov, najmä v pohraničných oblastiach, zároveň ohrozuje aj populácie, ktoré sú chránené v okolitých krajinách, a Slovensko tým riskuje ďalší konflikt s európskou legislatívou," povedal Janák s tým, že proti vyhláške sa ozývajú hlasy z Česka.

Riaditeľ Greenpeace Slovensko Marek Mikle tvrdí, že slovenské lesy sú neoddeliteľnou súčasťou Karpát, kde vlky zohrávajú nenahraditeľnú úlohu v udržiavaní rovnováhy ekosystémov.

Organizácie deklarujú, že budú pokračovať v boji za ochranu vlka najmä presadzovaním legislatívnych zmien, medzinárodnou spoluprácou s ochranárskymi a odbornými organizáciami, ako aj európskymi inštitúciami, monitoringom nelegálneho lovu a šírením osvety o preventívnych opatreniach na ochranu hospodárskych zvierat.

V tomto roku bolo odlovených 23 jedincov vlka dravého. Od 1. januára nadobudla platnosť nová vyhláška, ktorá umožnila lov vlka na území Slovenska. V sezóne 2025 bol lov povolený do 15. januára, pričom kvótu pre túto sezónu stanovili na 74 jedincov. Kvóty stanovuje ministerstvo pôdohospodárstva.


Súvisiaci článok
ŠOK! Letiaca labuť narazila pred Žilinou do idúceho auta na diaľnici. Zrážku neprežila
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť