Lekárske odborové združenia sa stretlo s lekármi v Banskej Bystrici. Dohodli sa na ňom pokračovať vo výpovediach napriek tomu, že odpoveďou vlády je, namiesto dohody, chystaný núdzový stav.
„Snažili sme sa rozprávať, diskutovať, prosiť, nepomohlo! Sami občania vidíte, že v zdravotníctve sa veci menia len pod tlakom našich výpovedí,“ hovorí Visolajský.
Výpovede lekári nedali z roztopaše, ale práve preto, že nevidia inú možnosť, ako zlepšiť naše zdravotníctvo.
„Už mesiac rokujeme s pánom ministrom, chodíme na stretnutia, predstavujeme naše požiadavky a pán minister na väčšinu týchto požiadaviek hovorí, že s nimi súhlasí. Ale za celý ten mesiac nepredstavil žiadne riešenie, žiadne konkrétne kroky, ktoré ide v zdravotníctve meniť. Naopak, vláda mu dala príkaz pripraviť zákony na núdzový stav.“
Núdzový stav však situáciu, podľa Visolajského, situáciu v zdravotníctve nevyrieši. Prinútiť niekoho prísť do práce totiž neznamená zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.
Slovensko s tým má už skúsenosť aj z roku 2011, kedy zostalo vo výpovediach len 1 200 lekárov, no napriek tomu sa musela s nimi vláda po štyroch dňoch núdzového stavu dohodnúť, pretože nedokázala zabezpečiť chod slovenského zdravotníctva.
Ako Visolajský podotkol, dohodnúť sa s nimi znamená riešiť zadĺžené a rozpadajúce sa nemocnice, riešiť zatvárajúce sa oddelenia pre nedostatok personálu, skrátiť čakacie doby pacientov a zlepšiť liečbu a operácie pacientom.
„Chcem vás teda, občania, požiadať o pomoc a podporu, aby ste nás chápali a dôverovali nám, že chceme zlepšiť zdravotníctvo, lebo dnes je jedinečná situácia zlý stav slovenského zdravotníctva konečne zvrátiť a nasmerovať k lepšiemu. Podporte nás, aby sme mali na Slovensku lepšie zdravotníctvo. Ide o veľa!“ žiada Slovákov Visolajský.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť