Streda 17. 04. 2024 01:38:04 | Meniny má Rudolf, Rudolfa

Aj v Slovenskom raji ratujú žaby pred smrťou pod kolesami áut

SLOVENSKÝ RAJ/K jarnému obdobiu patrí aj migrácia obojživelníkov k vodným nádržiam, miestam ich rozmnožovania. Ak im v ceste stojí komunikácia, množstvo jedincov zahynie pod kolesami áut. Stáva sa to aj v kompetenčnom území Správy Národného parku (NP) Slovenský raj, preto ochranári na miestach, kde takéto kolízie evidujú, stavajú okolo cesty zábrany.

TASR|2. apríl 2024|11:00:06

Zdroj: Facebook/Národný park Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi

Súvisiaci článok
Pozor na žaby na cestách, migrujú na liahniská! V TANAP-e ich odchytávajú a prenášajú cez cestu
Čítajte viac >

Správa NP informovala, že ich stavajú napríklad v lokalite Petakovec pri obci Kluknava neďaleko cesty z Margecian do Košíc.

Zábrany znemožnia žabám prechod cez nebezpečnú komunikáciu.

"Je to aj pre nás náročné obdobie, lebo obojživelníky treba chodiť pravidelne prenášať spoza zábran na druhú stranu cesty. V lokalite Petakovec sme si situáciu trocha uľahčili. Už niekoľko rokov aj tam staviame zábrany, spoza ktorých však žaby prenášať netreba. Staviame ich na okraji lesnej cesty, paralelnej so štátnou komunikáciou druhej triedy a na dvoch miestach budujeme 'privádzače' k dvom podchodom. Tie sú súčasťou tejto dopravnej infraštruktúry," objasnila Správa NP.

Žaby tak doputujú k prekážke a pozdĺž nej sa dostanú až k cestnému podchodu, ktorým bezpečne prejdú na druhú stranu. Viac ako 500 metrov zábran je podľa ochranárov overenou zárukou.

"Tohtoročné rozmarné počasie vylákalo prvé ropuchy už v prvej dekáde marca, čo nás zaktivizovalo a zábrany sme vybudovali v značnom predstihu oproti iným rokom. Odvtedy sa žaby neobjavili, no čakáme ich každým dňom a veríme, že sme im ich púť, aj vďaka pochopeniu miestneho urbariátu a práci miestneho bagristu, urobili bezpečnejšou," uzatvára Správa NP.


Súvisiaci článok
Je to neuveriteľné, ale je to tak: Už rastú! Hubárska sezóna začína na celom Slovensku
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť