Oslavy sa uskutočnili v piatok 17. januára 2025 na Hlavnej ulici, pri Pamätníku osloboditeľov v Južnom parku.
Program osláv
Podujatie pre verejnosť začalo o 11:00 a trvalo do 16:00. Zahŕňalo:
- Interaktívnu prezentáciu ozbrojených síl,
- Ukážku techniky Policajného zboru,
- Prezentáciu vojenskej a hasičskej techniky.
Hlavným bodom programu bol o 14:00 slávnostný akt kladenia vencov, ktorý sprevádzal prelet vrtuľníkov a čestná salva.
Sprievod pietneho kladenia vencov viedol od budovy Mestského úradu k Pamätníku osloboditeľov, kde sa zhromaždili účastníci podujatia. Príhovory predniesli primátor František Oľha a predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Prešove Stanislav Nakata. Ten pri tejto príležitosti odovzdal primátorovi a jeho zástupcovi Petrovi Krajňákovi pamätné medaily za spoluprácu medzi mestom a zväzom. Podujatie ukončila štátna hymna Slovenskej republiky a symbolické salvy na počesť osloboditeľov.
Príhovor primátora Františka Oľhu
V rámci osláv predniesol primátor František Oľha príhovor, v ktorom zdôraznil dôležitosť spomienok na históriu a hodnoty slobody:
„19. január 1945 bol dňom, kedy sa mnohí po dlhých rokoch vojnových hrôz mohli pokojne a bez strachu nadýchnuť. S poľutovaním musíme povedať, že aj dnes vidíme prejavy hnevu, nenávisti a podnecovania k agresii. Je našou povinnosťou rázne sa postaviť voči takýmto myšlienkam a pripomínať si hrdinstvo tých, ktorí porazili zlo. Vážme si, čo pre nás urobili generácie našich starých a prastarých rodičov,“ uviedol primátor.
Historické súvislosti oslobodenia Prešova
Prešov bol oslobodený 19. januára 1945 jednotkami 320. gardového streleckého pluku 4. ukrajinského frontu, ktoré viedli podplukovník A. P. Fokin a major J. L. Rodin. Na oslobodení sa podieľal aj 1. československý armádny zbor pod velením generála Ludvíka Svobodu. Zásadným momentom bolo, že vstup do mesta prebehol bez boja, čo minimalizovalo straty na životoch i majetku. Oslobodenie bolo oznámené zvonením kostolných zvonov, ktoré obyvateľom signalizovalo začiatok novej kapitoly ich života.
Jednotky, ktoré oslobodili mesto, neskôr získali čestné pomenovanie „Prešovské“ ako prejav uznania za ich odvahu a nasadenie.
Zaujímavosti o Prešove
Prešov, tretie najväčie mesto Slovenska, je známe svojou bohatou históriou a kultúirnym dedictvom. Medzi najzaujímavejšie miesta patrí napríklad:
- Konkatedrála sv. Mikuláša, dominanta Hlavnej ulice, ktorý je jednou z najväčších gotických stavieb na Slovensku.
- Solivar, unikátny technický komplex na spracovanie soli, ktorý je zaradený do zoznamu národných kultúirnych pamiatok.
- Caraffova väznica, historická budova spájaná s mnohými legendami a tajomstvami.
- Parky a zeleň, ako je Mestský park a Južný park, kde sa nachádza aj Pamätník osloboditeľov.
Prešovčania sú hrdí na svoju históriu a každoročné oslavy oslobodenia súvisia nielen s pripomínaním minulosti, ale aj s posilnením spoločenstva a hodnôt mieru a spolupráce.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť