Ako spresnil spravodajcovi TASR, stretnutie v ukrajinskej metropole sa podľa neho zrejme neuskutoční pre bezpečnosť slovenského premiéra.
"Premiér Fico včera zverejnil otvorený list (ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi) Zelenskému a pozval ho na rokovania. Zelenskyj odpovedal, že je potrebné prísť v piatok do Kyjeva. To však nie je možné. Myslím si, že sa to neuskutoční," uviedol Gašpar, ktorý spolu s ďalším podpredsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS) vedie návštevu slovenskej delegácie.
Gašpar vo vyjadrení pre TASR v Moskve povedal, že spôsob Zelenského, akým reagoval na Ficov listov, považuje za "neštátnicky". "Ale hlavný dôvod, pre ktorý sa zrejme nestretnú v Kyjeve, je bezpečnostný. Myslím si, že by bol život premiéra ohrozený. Verím, že si nájdu miesto stretnutia, ktoré bude vyhovovať obom stranám," konštatoval.
Predseda vlády SR navrhol Zelenskému, aby sa rokovania o tranzite uskutočnili na území Slovenska, v blízkosti hraníc s Ukrajinou. Zelenskyj v krátkom vyhlásení na sociálnej sieti X so zámerom rokovať súhlasil, Ficovi však odkázal, aby prišiel v piatok do Kyjeva.
Fico v liste okrem iného zopakoval, že rozhodnutie zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu smerom na Slovensko a k ďalším odberateľom spôsobuje Ukrajine, Slovensku a Európskej únii (EÚ) rozsiahle škody.
"Môj postoj nie je v Európe osamotený. Ak aj neberiem za úplne rozhodujúce to, že Slovenská republika stráca ročne zastavením tranzitu plynu okolo 500 miliónov eur, najrozhodujúcejší je vplyv vášho rozhodnutia na konkurencieschopnosť EÚ, organizácie, o členstvo v ktorej sa uchádzate," zdôraznil premiér.
Zelenskyj cez víkend kritizoval Fica v súvislosti s jeho nedávnou návštevou Moskvy. "Bolo očividnou chybou Fica, keď veril, že jeho pochybné plány s Moskvou budú fungovať donekonečna," podotkol Zelenskyj. Kyjev chcel podľa neho Slovensku ešte pred zastavením tranzitu plynu cez Ukrajinu pomôcť, Fico však túto ponuku "arogantne odmietol", napriek varovaniam mnohých európskych politikov.
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom 1. januára 2025 zastavila dodávky ruského plynu cez Ukrajinu do Európy a Moldavska. Urobila tak v dôsledku nepredĺženia tranzitnej dohody zo strany Ukrajiny.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť