Uviedol komunikačný špecialista nadácie Norbert Chomistek.
"Výpočet krokov, ktorými vláda za rok 2024 oslabuje právny štát, je dlhý. Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry, ktoré sa roky špecializovali na boj proti korupcii. V prípade špeciálnej prokuratúry to bolo dvadsať rokov a NAKA existovala desať rokov. Znížením trestov za korupciu a skrátením premlčacích lehôt vláda nepomohla len 'svojim ľuďom', ale všetkým páchateľom trestnej činnosti," sumarizuje nadácia.
Konštatuje tiež, že vláda pripravila v oblasti spravodlivosti legislatívu neodborne, čím ju musela opakovane opravovať. To podľa nadácie spôsobilo v praxi 'totálny' chaos. "Spomenúť treba aj zmeny v zákone o verejnom obstarávaní, útoky na slobodné médiá, mimovládky, odvolávanie štátnych manažérov a riaditeľov a ich nahrádzanie ľuďmi bez potrebnej odbornosti a skúsenosti (najmä v rezorte životného prostredia a kultúry)," pokračuje nadácia.
Negatívny dosah na budovanie právneho štátu a vnímanie rastu korupcie na Slovensku má podľa mimovládky aj zneužívanie zrýchleného legislatívneho konania na presadzovanie zákonov, oslabenie ústavného práva na informácie, politizáciu vedenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu a mnohé ďalšie zmeny.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť