Nedeľa 01. 12. 2024 23:05:34 | Meniny má Edmund

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Čičmany – rozprávková dedinka, kde sa zastavil čas

ČIČMANY/ Túžite sa nachvíľku stratiť a zahodiť za hlavu všetky starosti dnešnej hektickej doby? Zavítajte do malebnej, rázovitej dedinky Čičmany, v ktorej sa za posledné storočie len máločo zmenilo. Nenájdete tu len originálne zdobené dreveničky, ktoré nás preslávili po celom svete, ale aj ďalšie zaujímavé a ojedinelé miesta, ktoré vám do duše vnesú vytúžený pokoj. Poďte s nami cestovať v čase!

Michala Stanikova|1. december 2024|10:00:06

Zdroj: Michala Staníková

Súvisiaci článok
OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Bojnický zámok či hrad Strečno ako na dlani? Zavítajte do parku miniatúr v Liptovskom Jáne
Čítajte viac >

„Čičmany, Čičmany, chimárna (chudobná, biedna, pozn. redakcie) dedina, ale z nej vychodí čeľaď premilená...“ Spieva sa v jednej ľudovej piesni. Hoci dnes do Čičmian prúdia ročne tisícky návštevníkov, aj v súčasnosti obec bojuje s existenčnými problémami. Pýtate sa prečo? Môže za to nízka demografia, z pôvodných 1500 obyvateľov sa počet za posledné desaťročia zredukoval na 120.

V Čičmanoch sa vždy žilo skromne. Pravdepodobne za to mohla aj poloha, keďže obec sa rozprestiera na konci Rajeckej doliny, skoro až pri mieste, kde vyviera Rajčianka. Od hlavného ťahu na Žilinu či Prievidzu je to z dediny až 7 kilometrov, pričom po ceste nenarazíte na žiadny iný dom či usadlosť. Síce tu ľudia žili odrezaní od okolitého sveta, predsa dokázali dať o sebe vedieť! A to vďaka originálne zdobeným domčekom, ktoré prežili dodnes a považujú sa za naše historické kultúrne bohatstvo. Ale k tejto téme sa vrátime neskôr...

Dedinka, na konci Rajeckej doliny, postupne vymiera. Dnes tam žije okolo 120 obyvateľov. Zdroj: FB/Čičmany/Martin Čecho

Cudzokrajný pôvod

Prvé písomné zmienky o obci pochádzajú z roku 1272. O jej vzniku a pôvode existuje niekoľko teórií. Niektoré hovoria, že ju založili nemeckí prisťahovalci, rozšírenejšia hypotéza vypovedá o balkánskom, konkrétne bulharskom vplyve. Pôvodní obyvatelia boli teda cudzinci, ktorí sa venovali poľnohospodárstvu, chovu oviec, výrobe papúč a výrobe a predaju bryndze.

Názov Čičmany má pravdepodobne indoeurópsky prazáklad, ktorý prešiel do staroslovienčiny a znamená usadlosť vo vrchov – Vrchovany. Názov je skutočne výstižný. Čičmany sú totiž najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese, ležia v nadmorskej výške 655 metrov. Do dnešného dňa sa tak nazýva miesto za vrchom Javorinka (miestne lyžiarske stredisko), kde sa nachádzajú zvyšky z osady Malé Čičmany, ktorá pozostávala z približne troch domoch a hospodárskej časti. Osada už dávno zanikla, ale dodnes tu možno nájsť pozostatky z dreveničiek.

Obec vznikla pod kopcom Javorinka v Strážovských vrchoch, na konci Rajeckej doliny. Zdroj: Michala Staníková

Miestna pôda vystriedala počas storočí niekoľko feudálnych vlastníkov, do začiatku 20. rokoch vlastnili Čičmany rody Telekyovcov a Bertcholdovcov. Za ich pôsobenia bol v obci na konci 18. storočia postavený zemepanský kaštieľ v barokovo-klasicistickom štýle. Ako posledný vlastnil kaštieľ minister zahraničia Rakúska-Uhorska Leopold Bertchold.

Po znárodnení bol kaštieľ využívaný pre potreby stravovacieho a ubytovacieho zariadenia ako štátny podnik. V roku 2015 prešiel objekt kompletnou rekonštrukciou. V súčasnosti slúži ako penzión, v ktorom okrem útulných izieb nájdete aj reštauráciu a hostinec.

V obci sa nachádza aj zemepánsky kaštieľ z konca 18. storočia, z ktorého je dnes penzión a reštaurácia. Zdroj: Michala Staníková

Na vymretie

Vráťme sa však späť k príbehu samotných Čičmian. Zlé podmienky pre život, živelné pohromy v podobe niekoľkých požiarov a nerovné spory so zemepánmi viedli k postupnému odlivu obyvateľstva. Tunajší usadlíci začali postupne odchádzať za lepšími vyhliadkami do vzdialených miest, ale aj do zahraničia, hlavne do Ameriky a Dalmácie. Z pôvodne ľudnatej obce sa postupom desaťročí stala obcou na „vymretie“.

Ťažkú ranu zasadili Čičmanom ničivé požiare, ktoré tam úradovali v prvej polovici 20. storočia až trikrát – 1907, 1921 a 1945 a zmenili celkový vzhľad obce. Mnohé vzácne zrubové domy vyhoreli a na ich mieste vyrástli murované. Napriek živelnej pohrome sa niektoré pôvodné drevenice zachovali, iné sa obnovili a dnes predstavujú naše národné kultúrne bohatstvo. Pre zaujímavosť, v roku 1977 bola dolná časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu. Je do nej zaradených 115 objektov, z toho 36 je vyhlásených za národné kultúrne pamiatky.

Ako perníkové chalúpky... Naše národné kultúrne bohatstvo v roku 1949. Zdroj: FB/Kráľova hoľa-história

A prečo sú čičmianske domčeky také výnimočné? Teraz sa dostaneme k podstate veci. Hoci má obec za sebou vyše 700-ročnú históriu, maľované domčeky sú novšieho dáta, prvé sa začali objavovať „toť nedávno“, pred 250 rokmi a výzdoba, akú môžeme obdivovať v Čičmanoch dnes, má približne 100 rokov. Ako sa uvádza na informačnej tabuli v obci, podobná bohatá ornamentálna výmaľba nikde inde na Slovensku nebola podložená, teda je vskutku originálna.

„Je ojedinelým zjavom v celom stredoeurópskom regióne. Geometrická ornamentálna výzdoba sa začala používať na začiatku druhej polovice 18. storočia. Ornamenty sú cenným dokladom technickej vyspelosti, majstrovskej zručnosti a estetického cítenia miestnych obyvateľov,“ dočítali sme sa.

Prvé maľované domčeky sa začali v Čičmanoch objavovať pred vyše 250 rokmi. Výzdoba sa rokmi zdokonaľovala. Zdroj: Michala Staníková

Za všetkým hľadaj ženu!

Ďalej sa dozvedáme, že domčeky si miestni zo začiatku nemaľovali len tak z dlhej chvíle alebo rozmaru, ale čisto z praktického hľadiska. „Prvé maľby vznikli v snahe chrániť zakresané trámy pred prenikaním vlhkosti. Najskôr bielili rezné plochy trámov v rohoch stavieb a ostenia dvier a okien. Postupne k nim pridávali ozdobné motívy. Maľba zdobila len domy, nikdy nie hospodárske budovy. Maľby robili ženy bez predkresľovania, spočiatku maľovali hlinkou, neskôr vápnom. Výzdoba domov bola prestížnou záležitosťou, ženy sa v nej pretekali. Každý dom bol vymaľovaný trocha inak, i keď sa pridŕžali určitých noriem v používaní ornamentálnych prvkov a ich usporiadaní.“

Maľby dosiahli vrchol koncom 19. storočia, začiatkom 20. storočia sa začali prelínať a zanikať. Steny sa bielili po celej ploche, a to z konzervačných dôvodov. Hoci požiare, ktoré zasiahli obec v tomto období, priniesli mnoho skazy, na druhej strane to obyvateľov motivovalo k tomu, aby nové domy, ktoré postavili, opäť zdobili a ešte precíznejšie.

„Vývojom vznikla maľba, kde je pokrytá celá plocha steny ornamentálnymi prvkami radenými v horizontálnych pásoch. Kompozícia a ornamentálna výzdoba je rozmanitejšia, inšpirovaná miestnou ľudovou výšivkou. Takto sa predchádzajúce prvky ornamentov rozmnožili o ornamenty z výšiviek, ktoré sú domáceho pôvodu,“ píše sa v texte na infotabuli.

Začiatkom 20. storočia začali obyvatelia bieliť domy po celej ploche, niektoré maľby tak zanikli, iné zas dostali priestor na vyniknutie. Zdroj: FB/Kráľova hoľa-história
Architektonický kontrast. Po niekoľkonásobných požiaroch si začali obyvatelia stavať aj murované domy (vpravo). Zdroj: Michala Staníková

Hor sa do Čičmian!

Ak chcete toto všetko vidieť naživo, radíme sadnúť do auta a vydať sa do Čičmian. V každom ročnom období má táto malebná dedinka svoje čaro. Či už tu prídete cez horúce leto alebo vo vianočnom zimnom období. Ak sa pýtate, ako je to s parkovaním, zaparkovať môžete napríklad na začiatku obce, kde sa začína pamiatková rezervácia alebo v strede obce, na rozľahlom parkovisku pod miestnym lyžiarskym strediskom Javorinka (na parkovisko sa bočí pri obecnom úrade). Upozorňujeme, že parkovanie je spoplatnené (1euro/ hodina, celodenné státie: 7 eur).

Obe miesta sú ideálne ako východiskové body pre návštevu Čičmian. Parkovisko nad obecným úradom je možno ešte lepšou voľbou, keďže budete parkovať priamo pod kopcom Javorinka – miestnou dominantou. Ak vám prechádza po čičmianskych zákutiach nebude stačiť, môžete napríklad vybehnúť aj na tento kopec a pokochať sa peknými výhľadmi do okolia.

Obria lavička

Radi by sme upozornili, že v tejto časti – na lúkach pod kopcom nájdete aj najnovšiu miestnu atrakciu, a to obriu lavičku, ktorá je príjemným rozptýlením najmä pre najmenších návštevníkov. Z parkoviska sa k nej dostanete asi za 5-10 minút, nemožno k nej zablúdiť, vedú k nej vychodené chodníky a vidieť ju z parkoviska – na lúke vpravo.

Jednou z najnovších atrakcií v obci je obria lavička, ktorá sa nachádza na lúke pod lyžiarskym strediskom. Zdroj: Michala Staníková

Ak máte radi históriu, odporúčame návštevu dvoch múzeí, ktoré sú v správe Považského múzea v Žiline. Obe expozície sú nainštalované v dreveniciach a zachytávajú život tunajších ľudí v minulosti, ktorý mal v Čičmanoch svoje jedinečné špecifiká, neopakovateľné nikde vo svete. Oba expozičné priestory v minulosti vyhoreli a boli nanovo obnovené. V Radenovom dome, ktorý je situovaný v strede obce, prezentuje výstava všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti, zamestnania, obživu, čičmiansku architektúru a rovnako odev a textil. Zároveň je to posledný zachovaný poschodový zrub v obci.

Priamo cez cestu sa nachádza v Dome č. 42 druhá expozícia s názvom Bývanie společníkov. Tu sa dozviete, ako v Čičmanoch žili veľké rodiny pokope, čo bolo pre túto obec typické do začiatku 20. storočia. Ako uvádza Považské múzeum v Žiline na svojej stránke, moderná expozícia je vytvorená formou diorámy – keď návštevník vstúpi do objektu, akoby sa život v dome práve zastavil.

V obci sa nachádzajú dve expozície Považského múzea v Žiline. Jedna je inštalovaná v poslednom poschodovom zrube v Čičmanoch, v tzv. Radenovom dome (vľavo). Zdroj: Michala Staníková

Potulky po obci

Počas ďalších potuliek môžete natrafiť na murovaný barokový rímsko-katolícky kostol Povýšenia Sv. Kríža z roku 1669, ktorý bol postavený na základoch staršej stavby, pravdepodobne zvonice s modlitebňou. V obci natrafíte aj na spomínaný kaštieľ a ďalšie múzeum s názvom Na dreve maľované, ktoré vzniklo v roku 2021 v priestoroch starej krčmy. Môžete tu vidieť jedinečnú zbierku ľudovo maľovaných truhlíc, vyšívaných krojov a iných ľudových vecí. Celkovo sa tu nachádza viac ako sto kusov svadobných truhlíc, pričom najstaršia pochádza z roku 1767 a najvzácnejšia je zdobená farbou obsahujúcou zlatý a strieborný prášok.

Ak počas návštevy v Čičmanoch vyhladnete, môžete sa zastaviť v niektorom z miestnych penziónov a výborne sa pohostiť, alebo sa zastaviť v reštaurácii a kaviarničke za Radenovym domom, kde sa nachádza aj obchod s krásnymi vecičkami, ktoré vám spravia náladu :) Prajeme vám príjemný výlet na samotný koniec Rajeckej doliny!

Počas potuliek môžete naraziť aj na miestny barokový kostolík a zastaviť sa v príjemnej kaviarničke. Zdroj: Michala Staníková

Súvisiaci článok
OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Sedem lákadiel Rajeckej Lesnej (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť