Utorok 21. 05. 2024 07:52:55 | Meniny má Zina

Zažite pravú lásku na dedine na vlastnej koži

MARTIN/ Ľúbostné zvykoslovie v minulosti na vidieku predstavia v nedeľu v Slovenskom národnom múzeu (SNM) - Múzeu slovenskej dediny v Martine. Podujatie Láska na dedine zároveň odštartuje tohtoročnú letnú sezónu.

TASR|28. apríl 2024|09:03:28

Zdroj: Facebook/Múzeum slovenskej dediny

Súvisiaci článok
Mala ťažký život, no rozdávala radosť a smiech. Pred 152 rokmi sa narodila Ľudmila Podjavorinská
Čítajte viac >

Informovala o tom Zdenka Čerňanská zo SNM.

"Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať na verejnosti," uviedla Čerňanská.

Návštevníci sa podľa nej dozvedia, ako sa kedysi stavali máje na Kysuciach v podaní Folklórneho súboru (FS) Drevár z Krásna nad Kysucou. Svadobné zvyky predstaví FS Kriváň v pásme Svadobná odobierka a čepčenie. V ľúbostnej poradni Nečarovaný ženích jak nemastený hrach predstavia rady a magické praktiky, ktoré mali pomôcť v ľúbostných záležitostiach.

Pre najmenších návštevníkov bude pripravená tvorivá dielňa, kde si budú môcť vlastnoručne vyrobiť kvietky z krepového papiera či mládenecké pierko. Súčasťou podujatia budú aj evanjelické služby Božie v kostole z Rudna o 13.30 h.

Súčasťou programu (10.00 - 16.00 h) bude aj predaj ľudovoumeleckých výrobkov, občerstvenie v krčme z Oravskej Polhory či výstava Čo ste o svadbe nevedeli.


Súvisiaci článok
OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Čachtický hrad, tajomstvá ukryté v Karpatoch
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť