Námestie SNP v Banskej Bystrici 11. januára o 18. hodine zaplnila vyše tisícka občanov. Podľa odhadov bol počet protestujúcich vyšší, ako na poslednom minuloročnom proteste, ktorý sa konal 19. decembra 2023.
Ľudia sa začali schádzať necelú hodinu pred protestom. Zdroj: Andrea Chudová
Protesty s názvom Zastavme ich organizuje vládna opozícia už od decembra minulého roka, kedy vládna koalícia priniesla rozsiahle zmeny v Trestnom zákone a Trestnom poriadku. Ficov kabinet sa zameral hlavne na znižovanie sadzieb za ekonomickú trestnú činnosť, z ktorej sú obvinení viacerí ľudia blízki strane Smer. Podľa Fica sú však tresty neprimerane vysoké a treba ich zosúladiť s okolitými krajinami. Vláda odklepla aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dozoruje najzávažnejšie trestné činy, ale aj korupciu na najvyšších miestach. Vláda otvorene prezentuje, že chce odstaviť Špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ale aj jeho podriadených.
Jozef Hajko, ekonomický expert z Kresťansko-demokratického hnutia, a poslanec Národnej rady upozornil na spôsob, akými sú zmeny v zákone predkladané: „Ak treba zmeny, spravme ich kultivovane, a spravme ich tak, aby to neškodilo tejto spoločnosti. Je to morálny hazard s našou spoločnosťou a budeme sa z toho spamätávať celé roky." Dodal tiež, že "nie je dobré, keď poslanci parlamentu musia vyjsť do ulíc, oni by to mali všetko vybaviť v parlamente. Žiaľ, nedá sa to, potrebujeme vašu podporu."
Obmedzenosť diskusie v parlamente komentovala aj Beáta Jurík, právnička a odborníčka na ľudské práva, poslankyňa parlamentu za Progresívne Slovensko. Citovala slová Petra Pellegriniho pri otvorení prvej parlamentnej schôdze v roku 2024: „Želám vám, aby bola národná rada v roku 2024 miestom, kde sa diskutuje odborne a slušne.“ Pokračovala: „Viete ako to tam vyzerá? My ich vyzývame, kladieme otázky, prosíme. Viete si to predstaviť? My prosíme koalíciu, aby s nami diskutovala. Viete aká je ich odpoveď? Ticho."
Beátu Jurík doplnil docent Ivan Chorvát z Filozofickej Fakulty Mateja Bella: „V úplnom rozpore s demokraciou sú činy terajšej vládnej garnitúry v intenciách „je po voľbách,“„zvyknite si,“ či, „vyhraj voľby, môžeš všetko.“
Dobrovoľníci s čajom. Zdroj: Andrea Chudová
Tomáš Szalaj, zdravotnícky analytik a poslanec parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita komentoval zmeny v zákone takto: „Tento hanebný zákon pripravili advokáti obvinených, mafia si zákony píše pre seba. Protesty verejnosti majú obrovský zmysel. Jasné vyjadrenie nespokojnosti verejnosti ukazuje, že ľuďom nie je ľahostajné, čo sa s ich krajinou deje." Szalaj vyzval zúčastnených k pohľadu na seba a k zjednoteniu spoločnosti: „Nevyvyšujte sa nad vašimi spolupracovníkmi, susedmi, či rodinou. Sú len zneistený dnešným nebezpečným svetom. Všetci vieme, kto je Róbert Fico, otázka, ktorú si musíme zodpovedať je, kto sme my."
„Máme tu dnes na námestí pod nulou, ale komu dnes zamŕza úsmev na tvári je Róbert Fico a jeho kumpáni,“ uviedol na úvod Juraj Hipš, odborník na školstvo a vzdelávanie, pedagóg a aktivista. Hipš poďakoval študentkám a študentom, ktorí sa neboja vyjadriť svoj názor „a nesklonia hlavu,“ ako predseda parlamentu Peter Pellegriny, „ktorý slúži tým, ktorí bez hanby roky devastujú túto krajinu.“ Na záver občanov vyzval slovami: „Naša sila je v solidarite, a z toho majú strach.“
Transparent naráža na slová Petra Pellegriniho, že ľudia nevedia, prečo protestujú. Zdroj: Andrea Chudová
Moderátor večera Peter Brozman pripomenul prvé kroky ministra vnútra Matúš Šutaj Eštok: „Rozbil elitný tím vyšetrovateľov, ktorí sa nebáli a čestne a spravodlivo vyšetrovali korupciu, ktorú páchali ľudia na najvyšších miestach." Uviedol tak Janu Ďurkovú, sestru elitného vyšetrovateľa Pavla Ďurku, ktorého minister vnútra postavil mimo službu, pretože si ako čestný policajt dovolil nebrať ohľad na jeho ľudí: „Stojím tu pred vami ako matka, občianka a človek, ktorí žije v tejto, záleží mu na budúcnosti svojich detí a tejto krajiny. Súčasná vláda kriví demokraciu a ohýba zákony tak, aby sa mocní mohli vykúpiť a potrestaní boli iba chudobní. Ja sa nechcem dožiť dňa, keď niekto ublíži mojim blízkym a nič sa páchateľovi nestane, iba preto, lebo páchateľ si bude môcť spravodlivosť kúpiť. Nechcem sa dožiť dňa, keď vyšetrovatelia nebudú môcť vyšetrovať len preto, lebo si tu pár vyvolených upravilo trestný zákon a poriadok tak, aby vyhovoval im."
"Oni kašlú na to, že tým pomôžu rozmachu kriminality v tejto krajine, kašlú na to, že spravia zo Slovenska raj pre kriminálne živly v strednej Európe. Polícia bude bezzubá a tresty budú smiešne. Za dva a pol roka policajti NAKA obvinili 130 ľudí a 40 z nich je už odsúdených, všetci z prostredia Smeru." Úplne na záver dodala, že „ak niekto ostane pasívny, potom sa hanbí. Protest je prejavom občianskosti. Nemôžeme sa len prizerať."
Na námestí bol vyše tisíc protestujúcich. Zdroj: Andrea Chudová
Parlamentná opozícia sformulovala aj výzvu s jasným odmietnutím útokov na právny štát, ktorý musí byť v demokratickej krajine nedotknuteľný. Žiadajú Vládu Slovenskej republiky, aby stiahla návrhy zákona, ktorými chce zrušiť Úrad Špeciálnej prokuratúry, znižovať trestné sadzby za korupčnú trestnú činnosť a odobrať príslušníkom Policajného zboru status chráneného oznamovateľa. Vyzývajú ju, aby pri akýchkoľvek legislatívnych zmenách postupovala v intenciách Ústavy, európskej legislatívy a princípov právneho štátu. Výzvu už svojím podpisom podporilo 75 593 ľudí.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť