Slávnostná vernisáž výstavy k 120. výročiu sa uskutočnila vo výstavnej sieni na Radničnom námestí v Bardejove, s hudobným sprievodom z diel Bélu Kélera v interpretácii Československého komorného dua – Peter Burdych, husle a Zuzana Berešová, klavír. Jubilejné oslavy sa konali s bohatou účasťou významných osobností mesta i kultúry na Slovensku.
„Teší ma, že je to výstava, ktorá poukazuje na život múzea a bohatosť jeho zbierok. Sú tu predmety, ktoré boli doslova vytiahnuté z depozitárov. Oprášili sa rokmi založené exponáty, ktoré boli vybrané zo všetkých oddelení, to znamená národopisné, historické, aj prírodovedné – výstavu tvorí pestrá skladba predmetov z toho, čo všetko múzeum ponúka,“ priblížil na vernisáži Peter Harčar, riaditeľ Šarišského múzea v Bardejove.
Pre priaznivcov bardejovskej histórie pracovníci múzea po 12 rokoch uviedli do života v náklade 500 kusov aj novú, 160-stranovú publikáciu s názvom „120 rokov Šarišského múzea“.
Expozícia ľudovej architektúry a Národopisná expozícia vo Vile Rákoci v Bardejovských kúpeľoch však budú zatvorené až do 05. 02. 2024.
Šarišské múzeum Bardejov má bohatú históriu
Toto múzeum je jedným z mimoriadne významných múzeí na východnom Slovensku a nachádza sa v historickom centre mesta Bardejov.
Jeho zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj. Múzeum bolo založené v roku 1903 ako Múzeum Šarišskej župy s cieľom zhromažďovať, uchovávať a prezentovať historické, kultúrne a umelecké dedičstvo regiónu Šariš. Jeho expozície sú v súčasnosti venované rôznym aspektom histórie a kultúry tohto regiónu, vrátane archeológie, etnológie, umenia a histórie.
V múzeu nájdete najstarší exponát Rakúsko-Uhorska, mamutie zuby či najväčšiu zbierku strakošov na svete.
Jedným z významných exponátov je aj budova radnice v Bardejove, ktorá slúži ako sídlo múzea. Samotná budova je historickou pamiatkou so zachovanými unikátnymi architektonickými prvkami. Okrem toho múzeum organizuje rôzne výstavy, edukačné podujatia a programy pre verejnosť.
Ďalšia unikátna expozícia „Ikony“ bola otvorená v roku 1990 a združuje národopisné pamiatky východného obradu od 16. až po 19. storočie. Obsahuje okolo 260 zbierkových predmetov, teda ikon. Prezentujú kultúru obyvateľov východného obradu, čiže Rusínov, ktorí tu prišli v období valašskej kolonizácie. Medzi najvzácnejšie ikony patria ikony zo zaniknutého dreveného kostolíka v Rovnom. Ikony sa nemaľujú, ale píšu podľa určitých daných pravidiel a predstavujú Sväté písmo v obrazoch.
Šarišské múzeum Bardejov je dôležitým miestom pre skúmanie a prezentovanie bohatej histórie a kultúry východného Slovenska. Jeho 120. výročie je významným míľnikom, ktorý zdôrazňuje jeho dlhoročný prínos k uchovávaniu a zdieľaniu dedičstva tohto regiónu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť