Poslanci z klubu za ZA usporiadali tlačovú konferenciu. Vladimír Randa na nej poukázal, že zámena sa týka pozemkov, ktoré sú navzájom prepojené a majú rovnakého vlastníka.
Randa tvrdí, že po zverejnení zámeru mesta, dostali podnety na to, že pozemky na strane mesta sú zásadne podcenené.
„Dali sme si spracovať dva nezávislé posudky, na jednu z najlukratívnejších parciel z týchto trinástich. Teda na pozemok na Slavomírovej ulici na Bôriku. Na základe posudku renomovaného znalca možno konštatovať, že tento pozemok má hodnotu vyššiu o 120%. Jeho hodnota je našim posudkom určená na 315 000 eur, čo je presne o 172 000 eur viac, ako je uvedené v materiáli a sú to peniaze, o ktoré by mesto prišlo, pokiaľ by sa zrealizovala zámena. Ide pritom len o jeden jediný pozemok z trinástich, ktoré sú predmetom zámeny,“ povedal pred novinármi Randa.
Na ostatné pozemky znalecký posudok nemajú. Ale, podľa jeho slov, aj tu je zrejmé, že ceny sú hlboko podcenené.
Zároveň je, podľa klubu za Za, otázna aj cena za pozemky, ktoré do zámeny vkladá mesto. Tie majú byť, naopak, precenené. Lebo vraj ide o pozemky, ktoré sú prícestnou zeleňou, alebo sú na nich komunikácie, cesty, či teplovodné potrubia, ktoré znemožňujú ich akékoľvek využitie.
Vedenie mesta žiadajú, aby bola zámena zastavená a ak sa ich mesto rozhodne predať, tak to má urobiť prostredníctvom transparentnej obchodnej súťaže. Takto získané peniaze vraj potom môže použiť na nákup pozemkov, ktoré potrebuje.
„Je to zase biznis pre niekoho nachystaný. Inak si to nevieme vysvetliť,“ dodala bývalá poslankyňa Miriam Šuteková.
Kapitulík: Nemôžete porovnávať hodnotu jedného pozemku vytrhnutého z kontextu
Predkladateľom návrhu je viceprimátor Martin Kapitulík. Ten v reakcii pre Slovensko SP 21 povedal:
„Ak sa majú porovnávať hodnoty, mali by sa rovnakou metodikou porovnávať hodnoty všetkých zamieňaných pozemkov, nie len jedného vytrhnutého z kontextu. Tento materiál nie je o jednom pozemku, ale o komplexnom majetkovom vysporiadaní viacerých pre mesto strategických pozemkov, bez ktorých nevie realizovať kľúčové investície. V prípade, že sa s pánom Klenčákom nedohodneme, cena pre mesto v budúcnosti bude oveľa vyššia, nehovoriac o premárnených príležitostiach.“
Ako ďalej Kapitulík uvádza, mesto plánuje rozšírenie a rekonštrukciu Ulice Vysokoškolákov, čo je kľúčový dopravný projekt pre riešenie dopravy v Žiline. A veľkú časť pozemkov, ktoré na to potrebuje, je vo vlastníctve Milana Klenčáka.
Rovnaké je to vraj aj v prípade plánovanej rekonštrukcie Metskej pamiatkovej zóny a vybudovaní cyklotrasy do mestských častí Závodie a Bánová.
„Sú to strategické pozemky, bez ktorých neurobíme ani jednu cyklotrasu, neurobíme rozšírenie Ulice Vysokoškolákov, budeme musieť vylúčiť časť Mestskej pamiatkovej rezervácie z plánovanej rekonštrukcie. Pritom na veľa týchto projektov vieme čerpať financie z eurofondov. Nebudeme ich ale vedieť čerpať, ak nebudeme mať vysporiadané pozemky,“ opisuje situáciu Kapitulík.
Preto je vraj pre mesto toto navrhované vysporiadanie kľúčové a finálny návrh sa po ťažkých rokovaniach rodil pol roka. Výsledkom je kompromis prijateľný pre obe strany.
„Pán Klenčák povedal, že toto je posledná ponuka. Ak to nezoberieme, bude nás blokovať pri týchto investíciách a zároveň mesto zažaluje za bezdôvodné obohatenie za užívanie jeho pozemkov. Hľadáme najlepšiu cestu, ktorá možno nie je ideálna. Ale tak otázka dnes nestojí. Otázka stojí, či sa posunieme, a ideme naše mesto rozvíjať, alebo 10 rokov neurobíme nič. Nakoniec o tom rozhodnú poslanci. Na stole sú dve varianty. Buď sa ideme posunúť, alebo sa budeme 10 rokov súdiť,“ uzavrel Martin Kapitulík.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť