Sobota 09. 12. 2023 19:40:56 | Meniny má Izabela

Zdravotníctvo

< Späť na Spravodajstvo

Zvýšenie zdravotných odvodov môže mať opačný efekt, myslí si analytik. Lepšie by bolo viac zdaniť spotrebu

SLOVENSKO/ Návrh zvýšenia zdravotných odvodov prekvapil mnohých, vrátane analytikov. Pre TASR to uviedol šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar. Problémom podľa neho je, že na Slovensku máme už teraz príliš vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce a môže nastať jav väčšej optimalizácie odvodov, prechodu na čiernu prácu.

Spravodajstvo| TASR|9. december 2023

V banskobystrickej Rooseweltovej nemocnici urobili prvú robotickú operáciu štítnej žľazy v Strednej Európe

BANSKÁ BYSTRICA/ Prvá robotická operácia štítnej žľazy vykonaná v Strednej Európe, konkrétne v Rooseweltovej nemocnici v Banskej Bystrici, je unikátna najmä prínosom pre pacienta. Nezostane mu totiž na krku nepekná jazva. Robotický prístup okrem estetického hľadiska znižuje aj riziko poranenia hlasového nervu, čiže pacient po operácii nechripí.

Spravodajstvo|Michal Filek|8. december 2023

Na východe Slovenska už niekoľko mesiacov vyčíňa žltačka. V utorok bolo v okrese Prešov 5 ohnísk a 216 chorých

PREŠOV/ Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) majú už niekoľko mesiacov plné ruky práce s nepríjemným vírusovým ochorením, hepatitídou typu A (VHA). Problém, ktorý sa opakovane vracia, kompetentní aktívne riešia a situáciu súvisiacu s výskytom vírusovej hepatitídy dôsledne monitorujú. V koordinácii s miestnymi samosprávami, nemocnicami, infektológmi a ďalšími príslušnými zložkami nariaďujú opatrenia, smerujúce k stabilizácii situácie a predovšetkým k zabráneniu ďalšieho šírenia ochorenia. Aktualizované informácie o vývoji tohto ochorenia v ohniskách nákazy dostáva aj hlavný hygienik SR, Ján Mikas.

Spravodajstvo|Lenka Ménová|8. december 2023

Žilinská župa nesúhlasí so znížením počtu staníc záchrannej služby

ŽILINA/ Žilinský samosprávny kraj odmieta aktuálne opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR, ktorým sa ustanovujú sídla staníc záchrannej zdravotnej služby. Opatrenie Ministerstva zdravotníctva, ktorým sa menia sídla staníc záchrannej zdravotnej služby, bolo prijaté bez účasti a bez možnosti pripomienkovania zo strany samosprávnych krajov a ďalších dotknutých účastníkov. Rovnako neprešli oponentúrou ani parametre a kritériá, na základe ktorých bola aktualizovaná sieť staníc záchrannej zdravotnej služby. ZDROJ: ŽSK/Eva Lacová

Spravodajstvo|Michal Filek|7. december 2023

Záchranár odmietol ošetriť dieťa v škole, lebo malo len kópiu preukazu poistenca. Poisťovňa tvrdí, že zrejme porušil zákon

SLOVENSKO/ O prípade informuje zdravotná poisťovňa Union. Nešpecifikuje pritom ani miesto, ani školu, kde k nemu došlo. Obrátil sa však na ňu riaditeľ školy. Dieťa pritom utrpelo úraz priamo v škole. Záchranár ho však odmietol ošetriť, pretože nemal originál kartičky poistenca. Len jej kópiu.

Spravodajstvo|Michal Filek|30. november 2023

Najtransparentnejšia štátna nemocnica je v Banskej Bystrici. V prvej päťke sú aj Piešťany, Trnava, Stará Ľubovňa a Žilina

SLOVENSKO/ Analytici INEKO každoročne hodnotia kvalitu nemocníc na základe deviatich kritérií. Komplexný rebríček vydajú budúci pondelok. Už tento týždeň však zverejnili hodnotenie nemocníc na základe transparentnosti. Tá je jedným zo spomínaných kritérií celkového hodnotenia. Najtransparentnejšia nemocnica je FNsP F. D. Roosewelta v Banskej Bystrici.

Spravodajstvo|Michal Filek|29. november 2023

Koláčiky, ktorými podporíte liečbu chorej Mišky, si budete môcť v Bytči kúpiť už v utorok

BYTČA/ V utorok 5. decembra sa na námestí už po druhýkrát uskutoční charitatívny predaj koláčikov. Celý výťažok z predaja venujú na liečbu chorej Mišky Ozánikovej. Stánok s koláčikmi bude na námestí, hneď vedľa pódia.

Spravodajstvo|Michal Filek|29. november 2023

Chorá pečeň ovplyvňuje dôležité funkcie tela. Je síce schopná regenerácie, ale pri vážnom poškodení to nemusí stačiť, upozorňuje lekár

SLOVENSKO/ Chorá pečeň ovplyvňuje niekoľko dôležitých funkcií tela. Upozornil na to gastroenterológ Ladislav Kužela. Vysvetlil, že pečeň je schopná regenerácie, ale v prípade vážneho poškodenia či ochorenia len detoxikácia nemusí stačiť na vyliečenie.

Spravodajstvo| TASR|27. november 2023

Mikas varuje: Vývoj nových antibiotík nejde dosť rýchlo. Aj bežné infekcie môžu byť čoskoro neliečiteľné!

SLOVENSKO/ Ľudia sa podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa nemôžu spoliehať na to, že nefungujúce lieky jednoducho nahradíme novými. "Vývoj nových antibiotík totiž nie je taký rýchly ako tempo, akým baktérie nadobúdajú odolnosť voči používaným liekom. Výsledkom môže byť, že aj úplne bežné infekcie budú už čoskoro opäť neliečiteľné a rizikom sa môžu stať aj bežné chirurgické zákroky, poranenia či úrazy," uviedol pri príležitosti aktuálneho Svetového týždňa povedomia o antibiotikách.

Spravodajstvo| TASR|24. november 2023

V pražskej nemocnici Motol môžu transplantovať pľúca aj Slovákom, mnohí o tom nevedia

PRAHA. SLOVENSKO/ V pražskej nemocnici Motol funguje v súčasnosti jediné centrum na transplantáciu pľúc v ČR. Od roku 2018 je transplantačný program na základe zmluvy medzi ministerstvami zdravotníctva SR a ČR dostupný aj pre pacientov zo Slovenska. O tejto možnosti však podľa miestnych lekárov mnohí z nich nevedia.

Spravodajstvo| TASR|23. november 2023