Sobota 08. 02. 2025 09:24:55 | Meniny má Zoja

Kalvária v Rajeckej Lesnej ašpiruje na titul národná kultúrna pamiatka

Rajecká Lesná (okres Žilina) je známa nielen ako pútnické miesto, ale pre nespočetné množstvo zaujímavosti je aj vyhľadávanou turistickou lokalitou. Preslávil ju hlavne pohyblivý drevený betlehem, najväčší svojho druhu, ale aj významná bazilika a kalvária zasadená v pôsobivom prostredí. A práve tá je v súčasnosti stredobodom pozornosti pamiatkarov, ktorí podnikli kroky na to, aby bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Michala Stanikova|6. február 2025|18:00:06

Zdroj: Farnosť Rajecká Lesná

Súvisiaci článok
Pamiatkari navrhujú kalváriu v Rajeckej Lesnej za národnú kultúrnu pamiatku, fara sa obáva zbytočnej administratívy
Čítajte viac >

Na návrhu zaradiť kalváriu v Rajeckej Lesnej do zoznamu kultúrnych pamiatok začali pamiatkari zo Žiliny pracovať v priebehu minulého roka, hoci sa s touto myšlienkou pohrávali dlhodobo. „Krajský pamiatkový úrad Žilina za základe terenného prieskumu predložil návrh vyhlásenia veci za národnú kultúrnu pamiatku Pamiatkovému úradu SR, konkrétne komisii pre posudzovanie pamiatkového fondu. Komisia zasadá raz za mesiac,“ informovala Katarína Marcová z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Žiline.

Postavená z vďaky

Miestna kalvária priláka do obce ročne tisícky návštevníkov. Je unikátna nielen svojím stvárnením a krásnym prostredím, ale aj pôvodom. Dali ju postaviť rodáci, ktorí emigrovali do Ameriky z vďaky za to, že boli uchránení pred hrôzami prvej svetovej vojny.

„Areál kalvárie v dôsledne komponovanej scenérii s priamym výhľadom na obec má svoj historický pôvod, krajinnú a v neposlednom rade svoju duchovno-sociálnu hodnotu. Kalvária vznikla začiatkom 20. storočia z darov amerických Slovákov ako ucelený a dôsledne prepracovaný komplex objektov situovaných v starostlivo vybratom a pôsobivom prírodnom prostredí,“ uviedla Katarína Marcová.

Kopec, na ktorom kalvária v rokoch 1920 až 1921 vyrástla, miestni starostlivo vyberali a terén upravili podľa potrieb výstavby. Kaplnky boli postavené v cikcakovitom usporiadaní a na samotnom vrchu bol vybudovaný jednovežový kostol. Reliéfy do kaplniek vyhotovili v Mníchove. Výstavba celej kalvárie stála v tom čase 190-tisíc korún.

Kalváriu dali vybudovať rodáci, ktorí počas prvej svetovej vojny emigrovali do Ameriky. Zdroj: Farnosť Rajecká Lesná

„V Kostole Nanebovstúpenia Pána je umiestnená pamätaná doska darcov, ktorí prispeli na stavbu kalvárie. Slávnostnej posviacky, ktorú vykonal 29. mája 1921 dr. Karol Kmeťko, nitriansky biskup, sa zúčastnilo viac ako 15-tisíc veriacich zo širokého okolia. Už v tom čase bola kalvária po milostivej soche (socha Panny Márie z konca 15. storočia umiestnená v miestnej bazilike, pozn. redakcie) druhou vzácnou vecou, ktorá sem priťahovala veľký počet pútnikov,“ poznamenala pracovníčka KPÚ v Žiline.

Liečivý prameň

Ďalšou zvláštnosťou kalvárie je kaplnka, ktorá stojí priamo pod kopcom a je súčasťou celého komplexu. „Lurdskú kaplnku Panny Márie s liečivým prameňom sv. Františka možno považovať za jedinečnosť pri výstavbe kalvárií. Bola vybudovaná v roku 1917 na mieste, kde dovtedy stál kríž. S kaplnkou sa viaže aj legenda uzdravenia slepej žobráčky. Prameňu vody sa dodnes pripisujú zázračné zdravotné a duchovné účinky,“ poukázala na výnimočnosť miesta Katarína Marcová.

Kalvária v Rajeckej Lesnej je ojedinelá, preto si podľa odborníkov na históriu zaslúži náležitú ochranu. „Kalvária plní svoj primárny cieľ, na ktorý bola určená, vytvára vonkajší sakrálny priestor a zároveň ostáva miestom individuálnych a príležitostných komunitných duchovných pobožností a tým plní aktuálnu spoločenskú pamiatkovú hodnotu, ktorá je rozšírená o jej využívanie ako oddychovo rekreačnej zóny Rajeckej doliny,“ dodala pracovníčka z KPÚ v Žiline.

Súčasťou kalvárie v Rajeckej Lesnej je kaplnka, pri ktorej vyviera liečivý prameň. Zdroj: Michala Staníková
Reliéfy zachytávajúce jednotlivé zastavenia, ktoré sú umiestnené v kaplnkách, boli zhotovené v Mníchove. Zdroj: FB Rajecká Lesná/ Vlado Boledo
Z vrchu kalvárie sa núkajú nádherné výhľady do okolia. Zdroj: FB Rajecká Lesná/ Vlado Boledo

Súvisiaci článok
OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Sedem lákadiel Rajeckej Lesnej (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť