Nedeľa 22. 12. 2024 23:03:02 | Meniny má Adela

Významného životného jubilea sa dožíva aj účastník SNP a oslobodzovacích bojov Daniel Lehotský

HYBE/ Vojnový veterán rotmajster Daniel Lehotský sa narodil 22. decembra 1920 v Hybe. V roku 1943 unikol zo zaisťovacej divízie v Bielorusku, aby v septembri 1944 narukoval do povstaleckej armády. Po potlačení SNP sa pridal v Poprade k 1. ČSA zboru Ludvika Svobodu. V nedeľu sa dožíva požehnaného veku 104 rokov.

Michal Filek|22. december 2024|12:47:42

Zdroj: Facebook/Členovia a sympatizanti SZPB

Súvisiaci článok
Úctyhodného veku sa v nedeľu dožíva hrdina SNP Juraj Penička
Čítajte viac >

Vojnovému veteránovi Danielovi Lehotskému gratuluje, prostredníctvom sociálnej siete, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.

„Dnes sa dožíva požehnaných 104 rokov ďalší priamy účastník 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania, pán Daniel Lehotský,“ informuje stránka Členovia a sympatizanti SZPB.

SZPB uvádza, že po tom, ako nastúpil k 1. ČSAZ L. Svobodu, piekol chlieb pre tých, ktorí bojovali v 1. línii v poľnej pekárni.

„Zúčastnil sa oslobodzovacích bojov o Dovalovo, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Vrútky, Strečno, Žilinu a Vsetín. Ukončenie vojny slávil so svojou jednotkou na Morave a následne v Prahe. V oslobodenej Prahe zostal až do 15.novembra 1945.“

Po vojne sa vrátil do rodnej obce Hybe, kde hospodáril. Choval kravy a zapriahal voly do práce.

V Hybiach ho čakal jeho milá Emília, ktorú si zobral za ženu a s ktorou žijú celý život. V roku 2017 sa, po manželkynom úraze, presťahovali do Bratislavy k dcére. Dnes tam žijú spolu v Domove seniorov Archa.

Za účasť v SNP a oslobodzovaní Českoslovanska ho ocenili viacerými vyznamenaniami.

„Viete, ja som sa vlastne narodil 18.12. 1920. Vtedy ma priviedla na svet pôrodná babica u nás doma v Hybe. Ale na úrade mi zapísali dátum narodenia až dvadsiateho druhého. A tak už to zostalo,“ prezradil pre SZPB s úsmevom Daniel Lehotský.

Želáme mu ešte roky prežité v dobrom zdravý.


Súvisiaci článok
Pred 19 rokmi odišli do civilu poslední vojaci základnej vojenskej služby na Slovensku
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť