Nedeľa 22. 12. 2024 18:11:36 | Meniny má Adela

Pred 19 rokmi odišli do civilu poslední vojaci základnej vojenskej služby na Slovensku

SLOVENSKO/ Presne 22. decembra 2005 skončila na Slovensku povinná vojenská služba. Do civilu odišlo posledných 214 vojakov z útvarov v Kežmarku a bratislavských Vajnor. Všeobecná branná povinnosť trvala na území Slovenska 137 rokov, z toho 13 rokov už ako súčasť v samostatnej Slovenskej republike. Od tohto dátumu máme už len plne profesionálnu armádu. Zdroj: TASR.

Michal Filek|22. december 2024|11:06:28

Už 19 rokov máme profesionálne ozbrojené sily. Zdroj: Facebook/Ozbrojené sily SR

Súvisiaci článok
Úctyhodného veku sa v nedeľu dožíva hrdina SNP Juraj Penička
Čítajte viac >

Posledných 214 vojakov odišlo do civilu z útvarov v Kežmarku a z bratislavskej mestskej časti Vajnory 22. decembra 2005. Tento dátum dal "červenú" základnej vojenskej službe a naopak "zelenú" profesionálnym ozbrojeným silám. Povinná vojenská služba sa tým pred 19 rokmi definitívne skončila a Slovensko má od 1. januára 2006 iba profesionálne ozbrojené sily.

To, že armáda už nebude povolávať od 1. augusta mladých mužov na povinnú vojenskú službu, oznámil minister obrany Juraj Liška (SDKÚ-DS) počas hudobného festivalu Bažant Pohoda v Trenčíne. "Dnešným dňom mladí ľudia nebudú musieť chodiť na základnú vojenskú službu a naša armáda sa stáva plne profesionalizovaná," vyhlásil 15. júla 2005 minister z hlavného pódia oblečený neformálne v tričku a v rifliach. Posledný nástup nováčikov za uskutočnil začiatkom júla 2005, v tom čase slúžilo v kasárňach celkovo 1600 brancov.

Všeobecná branná povinnosť trvala na území Slovenska 137 rokov. Zaviedla sa rok po rakúsko-maďarskom vyrovnaní za panovania cisára Františka Jozefa I., ktorý podpísal v decembri 1868 zákon o brannej moci, vlastibrane a domobrane a zároveň vydal rozkaz potvrdzujúci všeobecnú brannú povinnosť. Týkala sa všetkých mužov od 19 do 42 rokov a trvala tri roky, pre slúžiacich v námorníctve trvala branná služba štyri roky.

Po prvej svetovej vojne, rozpade Rakúsko-Uhorska a vzniku Československej republiky (ČSR) sa doba vojenskej služby niekoľkokrát menila. Zo 14 mesiacov v roku 1920 sa v polovici 30. rokov, keď sa v Nemecku chopil moci Adolf Hitler, predĺžila na 24 mesiacov.

Dvojročnú vojenskú službu ponechal nový branný zákon, ktorý nadobudol účinnosť 1. októbra 1949. Platil takmer 50 rokov až do 1. januára 1998. Kratšiu, len 12-mesačnú vojenskú službu, mali iba absolventi vysokých škôl, ktorí však počas štúdia museli podstúpiť vojenskú prípravu. Už od Novembra '89 sa pravidlá pre základnú vojenskú službu viackrát zmenili. Jej dĺžka sa skrátila z 24 na 18 mesiacov s tým, že sa zaviedla aj možnosť náhradnej civilnej služby. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa vojenská základná služba postupne skracovala na dvanásť, deväť a šesť mesiacov až do jej oficiálneho zrušenia v decembri 2005.


Súvisiaci článok
Pred štyrmi rokmi nás opustil herec Štefan Kožka. Zomrel na COVID, pred smrťou ľudí nabádal na očkovanie
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť