Mária Kráľovičová sa narodila 7. júna 1927 v obci Čáry v okrese Senica, ako najstaršia z piatich súrodencov.
Po meštianskej škole začala pracovať ako holička, neskôr sa zamestnala v obchode s odevami. Bolo to v období prvej Československej republiky, pred 2. svetovou vojnou.
Jej šťastím bolo, že zareagovala na inzerát v novinách, prostredníctvom ktorého divadlo vypisovalo konkurz na herečku.
Predsedom poroty bol legendárny Andrej Bagar a ten si Máriu Kráľovičovú vybral do súboru v Martine.
Do súboru na Turci nastúpila až po vojne, presne 15. augusta 1945. Vydržala tam dva roky, stvárnila 14 postáv, ale hlavne spoznala celý rak kultúrnych osobností, ako Martin Benka, či Štefan Krčméry, ktorý jej dal prezývku Marína, pod ktorou ju poznalo, až do smrti, celé Slovensko. V roku 1947 začala navštevovať konzervatórium v Bratislave a už rok nato sa stala členkou Slovenského národného divadla, na doskách ktorého pôsobila až do svojej smrti. Stvárnila desiatky postáv v skvelých hrách. Napríklad v legendárnom Ženskom zákone.
Vo filme debutovala v roku 1950 v snímke Priehrada ako Uľka Bojnová. V roku 1957 sa stala prvou slovenskou televíznou herečkou, keď spolu s Elom Romančíkom účinkovala v snímke Do videnia, Lucienne!
Vo filme Skalní v ofsajde hrala manželku Františka Dibarboru. Nasledovali ďalšie a ďalšie hlavné, aj vedľajšie role. Kompletný výpočet uvádza na svojej stránke csfd.sk.
Jej výrazný hlas bol typický aj pre rozhlasovú tvorbu. Stvárnila tam takmer raz toľko postáv, ako v televízii.
Mária Kráľovičová bola vydatá za novinára, básnika a spisovateľa Miroslava Procházku, s ktorým mali dve deti. Manžel ju opustil v roku 2005 po prehratom boji s rakovinou.
Bola babičkou troch vnúčeniec.
Za svoju tvorbu získala množstvo ocenení. Spomenúť treba aspoň tie najvýznamnejšie: V roku 1967 jej udelili titul zaslúžilá umelkyňa a v roku 1979 národná umelkyňa. V roku 2002 jej prezident SR prepožičal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. V roku 2012 sa stala osobnosťou Bratislavy.
Mária Kráľovičová nás navždy opustila 5. decembra 2022 v Bratislave.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť