Štvrtok 26. 12. 2024 15:03:50 | Meniny má Štefan

Egyptskú múmiu Tasherithnetiak poslali na CT vyšetrenie do nemocnice v Rimavskej Sobote

RIMAVSKÁ SOBOTA/ Múmiu starej egyptskej ženy daroval múzu v Rimavskej sobote miestny právnik a statkár na začiatku 20. storočia. Je jednou z piatich egyptských múmií na Slovensku. Teraz jej "naordinovali" špeciálne CT vyšetrenie. Jeho výsledky by mali poslúžiť k ďalšiemu vedeckému výskumu a tiež sa z nich pokúsia zrekonštruovať lebku a tvár egyptskej ženy. ZDROJ: TASR.

Erika Filekova|5. december 2024|09:00:06

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Lekárka: Chrípka sa javí ako banalita, ale úmrtnosť je vysoká. Pomáha očkovanie!
Čítajte viac >

V nemocnici v Rimavskej Sobote vykonali v stredu netradičné CT vyšetrenie. Absolvovala ho múmia egyptskej ženy nazývaná Tasherithnetiak, ktorá sa nachádza v zbierkovom fonde Gemersko-malohontského múzea (GMM). Výsledky vyšetrenia poslúžia na ďalší vedecký výskum. Pre médiá to v rimavskosobotskej nemocnici uviedla riaditeľka GMM Éva Kerényi.

Múmiu ženy z múzea do nemocnice prepravili v špeciálnom nepriepustnom obale, na CT pracovisku pre ňu vytvorili aj samostatný protokol na realizáciu vyšetrenia. "Mohli sme si dovoliť urobiť hustejšie rezy, to znamená, že tu bola vyššia dávka žiarenia. Z rezov následne špeciálnym softvérom dokážeme urobiť 3D rekonštrukciu kostry a lebky," priblížila primárka rádiologického oddelenia Anna Rákayová.

Snímka obrazovky 2024-12-05 074109.png Zdroj: TASR

20241204_mumia_rimavska_sobota_06092667.jpg Zdroj: TASR

Tasherithnetiak pochádzala zo strednej vrstvy obyvateľstva. Jej život sa datuje do takzvaného tretieho prechodného obdobia 21. až 25. panovníckej dynastie. Múzeum chce CT vyšetrenie využiť aj v rámci plánovanej rekonštrukcie svojej stálej expozície, kde plánujú múmiu v budúcnosti prezentovať.

"Zaujímavá je aj tým, že sa dožila pomerne vysokého veku, a to 50 až 70 rokov. Výsledky posunieme ďalej na antropologický výskum a dúfame, že sa nám podarí spraviť rekonštrukciu kostí a tváre," priblížila Kerényi s tým, že snímky z vyšetrenia budú po spracovaní odoslané do Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave.

Snímka obrazovky 2024-12-05 074239.png Zdroj: TASR

Múmia Tasherithnetiak je jednou z piatich múmií na Slovensku, vo fondoch GMM je najcennejším zbierkovým predmetom. Múmia pochádza z pohrebiska na strednom Níle. Jej príbeh sa začal v roku 1910, keď ju István Munkácsi Süteő, právnik a statkár, kúpil a daroval Gemerskému župnému múzeu.

Do Rimavskej Soboty bola múmia privezená spolu so sarkofágom z figového dreva s egyptskými ornamentmi či neúplným hieroglyfickým nápisom s úryvkom z Knihy Mŕtvych.

Snímka obrazovky 2024-12-05 074301.png Zdroj: TASR

Snímka obrazovky 2024-12-05 074330.png Zdroj: TASR


Súvisiaci článok
Najlepšími nemocnicami roka sú Vojenská v Ružomberku a AGEL v Košiciach
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť