Nedeľa 01. 12. 2024 22:48:59 | Meniny má Edmund

Populárny herec Andy Hryc by sa v sobotu dožil 75 rokov

SLOVENSKO/ Účinkoval v desiatkach televíznych filmoch a vo viac ako 50 celovečerných snímkach. Spolupracoval s režisérmi Jurajom Herzom, Jurajom Jakubiskom, Miloslavom Lutherom, Vladom Balcom či Petrom Bebjakom. V sobotu 30. novembra uplynie od narodenia, herca Andreja Hryca 75 rokov.

TASR|30. november 2024|10:00:06

Zdroj: Facebook/Mestská knižnica Snina

Súvisiaci článok
Slovenská hokejová legenda by v piatok oslávila päťdesiatku. Paľo Demitra v spomienkach ľudí nikdy nezomrel!
Čítajte viac >

Medzi legendárne postavy, ktoré stvárnil, patrí čašník, ktorý servíroval zákazníkom aj svoje slávne "debušé" vo filme Sladké starosti (1984), alebo kurič a mafián Rácz z kultovej snímky Rivers of Babylon (1998). Presvedčivý a zábavný bol aj ako Major Terazky v seriáli Černí baroni (2004). Známy bol aj ako zakladateľ a majiteľ kedysi obľúbeného rádiá Twist či ako konzul Seychelskej republiky na Slovensku.

Andrej Hryc, známy ako Andy Hryc, sa narodil 30. novembra 1949 v Bratislave. V roku 1971 úspešne absolvoval Divadelnú fakultu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Hereckú kariéru začal v Štátnom divadle v Košiciach, v ktorom pôsobil v rokoch 1971 - 1978. V období rokov 1978 - 1981 bol v slobodnom povolaní a od roku 1981 sa stal členom súboru bratislavskej Novej scény, kde sa stal v decembri 2001 riaditeľom. V roku 2002 ho vo vedení Novej scény vystriedala jeho dcéra Wanda Adamík Hrycová, ktorá na tejto pozícii pôsobila do roku 2006.

Významnou súčasťou životného príbehu Andyho Hryca bolo nezávislé a svojho času obľúbené rádio Twist, ktoré založil v roku 1992 a až do roku 2005 bol jeho generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Twist a.s. Počas pôsobenia v rádiu bol v roku 1998 vymenovaný vládou Seychelskej republiky za konzula na Slovensku. V rokoch 1999 – 2002 pôsobil aj ako poradca ministra kultúry Milana Kňažka.

Pred televíznou kamerou sa začal objavovať od začiatku 70. rokov minulého storočia a odvtedy účinkoval v desiatkach televíznych filmoch a inscenáciách. V roku 1975 dostal úlohu v celovečernom filme - v komédii z obdobia tureckých vpádov z polovice 17. storočia Sebechlebskí hudci, ktorú režíroval Jozef Zachar. Jednu z pamätných postáv stvárnil v komédii Juraja Herza Sladké starosti (1984), v ktorej ako čašník servíruje zákazníkom aj slávne "debušé". V snímke si zahral po boku Emila Horvátha mladšieho či Vladimíra Černého.

Postavu indického mága stvárnil v ďalšej v obľúbenej komédii Dušana Rapoša Utekajme, už ide! (1986), v ktorej sa v hlavným úlohách predstavili Milan Lasica a Marián Zednikovič. Oceňovaný režisér Juraj Jakubisko zveril jednu z vedľajších postáv Hrycovi vo filme - v paródii na frankensteinovské príbehy - Pehavý Max a strašidlá. Po boku Bolka Polívku a Ondřeja Pavelku sa predstavil aj v Jakubiskovom filme Sedím na konári a je mi dobre (1989). Jakubisko Hryca obsadil aj do historickej snímky Bathory (2008).

S Lukášom Vaculíkom a Sagvanom Tofim si zahral v českých krimikomédiách Jaroslava Soukupa Kamarád do deště (1988) a Kamarád do deště II. - Příběh z Brooklynu (1992). Účinkoval aj v dnes už kultovom filme Štefana Semjana Na krásnom modrom Dunaji (1994), v ktorom hlavné postavy stvárnili Maroš Kramár, Juraj Johanides a Ady Hajdu.

Pamätnú hlavnú úlohu Rácza si Hryc zahral v legendárnej snímke Rivers of Babylon (1998), rovnomennej filmovej adaptácii bestselleru Petra Pišťánka, ktorú režíroval Vlado Balco. Rácz prichádza ako jednoduchý človek do kotolne veľkého hotela v hlavnom meste. Možnosť regulovať a ovládať teplo ho postupne privedie k bohatstvu a mafiánskej moci.

V roku 2009 si zahral po boku Romana Luknára a Adyho Hajdu v komediálnej dráme režiséra Miloslava Luthera Tango s komármi. O rok neskôr sa predstavil vo filme režiséra Juraja Herza Habermannov mlyn (2010). V roku 2010 sa zhostil aj úlohy vo filme režiséra Petra Šíchu Bastardi. V roku 2013 bol zasa súčasťou hereckého tímu filmového príbehu lásky z koncentračného tábora s názvom Collete, ktorý režíroval Milan Cieslar.

Úlohu policajného dôstojníka mu zveril Peter Bebjak v úspešnom filme Čiara (2017), v ktorom sa predstavili Tomáš Maštalír, Emília Vášáryová či Zuzana Fialová. Snímka, ktorú produkovala Wanda Adamík Hrycová, získala 13 ocenení Slnko v sieti a jedno z nich dostal aj Hryc v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe.

V roku 2019 vydal autobiografickú knihu Inventúra, v ktorej "prevetral" svoje vzťahy s bývalými kolegami a známymi. Kriticky v nej bilancoval nielen svoj život, ale aj konanie ľudí, ktorých stretol. Život známeho herca poznačila aj rodinná tragédia - autohavária z 21. decembra 2008, pri ktorej zahynul jeho 22-ročný syn Hugo.

Andrej (Andy) Hryc zomrel 31. januára 2021 vo veku 71 rokov. Temperamentný herec podľahol leukémii, ktorú mu lekári diagnostikovali na jar roku 2020.


Súvisiaci článok
Skvelý hráč a tréner, dnes politik, Dušan Galis, oslavuje 75. narodeniny
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť