Utorok 10. 12. 2024 18:43:25 | Meniny má Radúz

OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Bojnický zámok či hrad Strečno ako na dlani? Zavítajte do parku miniatúr v Liptovskom Jáne

LIPTOVSKÝ JÁN/ Vidieť najvýznamnejšie a najstaršie pamätihodnosti na Slovensku na jednom mieste v priebehu jedného dňa? Áno, aj to môžete zažiť, ak zavítate na Liptov, konkrétne do Liptovského Jána, kde objavíte miesto, aké na Slovensku nemá obdoby. V parku Mini Slovensko nájdete miniatúry viac ako 20 národných kultúrnych pamiatok a jednu z najväčších modelových železničiek u nás. Jednoducho výlet vhodný pre celú rodinu!

Michala Stanikova|15. november 2024|11:00:07

Zdroj: Michala Staníková

Súvisiaci článok
OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Veľký Rozsutec – Olymp Malej Fatry
Čítajte viac >

Slovensko je plné krásnych miest a Liptov sa určite radí medzi naše najkrajšie a najzaujímavejšie regióny. Tradícia sa tu snúbi s modernou dobou, a tak pri návšteve tohto kúta Slovenska môžete zavítať nielen do termálnych kúpalísk či lyžiarskych stredísk, ale cestovať aj do minulosti, napríklad výletom do Vlkolínca či Múzea Liptovskej dediny, návštevou miestnych hradov alebo spoznávať krásy podzemia, v sprístupnených jaskyniach.

Liptov však toho ponúka oveľa viac! Dnes vás vezmeme do Liptovského Jána, dedinky 10 kilometrov vzdialenej od Liptovského Mikuláša, ktorá je plná prekvapení. Ako sa dozvedáme, jej história siaha do dôb dávno minulých, prvá písomná zmienka pochádza už z roku 1200. Najstaršou stavbou v obci je Rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý bol postavený v druhej polovici 13. storočia. Kostol je do dnešných čias obohnaný opevnením a stojí na vyvýšenom mieste uprostred obce, čiže je miestnou dominantou.

Vzácny kostolík zďaleka nie je jedinou historickou stavbou v obci. Na území Liptovského Jána sa nachádza až 11 kaštieľov, 3 kúrie a jeden liečebný dom. Áno, dobre čítate! Samozrejme, väčšina stavieb je už v spustošenom stave, ale aj tak je to na malú dedinku, kde žije približne tisícka obyvateľov, neuveriteľný počet.

Dominantou Liptovského Jána je miestny katolícky kostolík, ktorý patrí medzi najstaršie budovy v obci. Zdroj: FB/Liptovský Ján

Park miniatúr

Liptovský Ján sa môže pýšiť aj prírodným bohatstvom, na jeho území vyviera až 13 minerálnych prameňov. Zároveň je vstupnou bránou do Jánskej doliny, kde je vybudovaná sieť hotelov, dve lyžiarske strediská a termálne kúpalisko, prírodné aj umelé. A práve tu dnes budú smerovať naše kroky, konkrétne sa pôjdeme pozrieť do jedinečného parku, aký na Slovensku nikde inde nenájdete. Čím je taký originálny?

V parku Mini Slovensko totiž nehrá hlavný prím krásna príroda a zeleň, ale viac ako 20 miniatúrnych stavbičiek, ktoré na vlas kopírujú svoje originály, a to najvýznamnejšie slovenské pamätihodnosti – hrad Strečno, Bojnický hrad, radnica v Levoči, Urbanova veža v Košiciach, renesančná zvonica zo Spišskej Soboty atď. Súčasťou areálu je aj model najväčšej modelovej železničky na našom území. Na svoje si tu teda príde celá rodina.

Súčasťou parku miniatúr je aj modelová železnička. Vraj najväčšia na Slovensku. Zdroj: Michala Staníková

Park Mini Slovensko prvýkrát otvoril svoje brány pre verejnosť v júli 2016. Autorom všetkých miniatúr, ktoré tu nájdete, je pán Kamil Fischer, ktorý čerpal inšpiráciu pre vytvorenie tohto jedinečného miesta zo Švajčiarska. Prvé „slovenské“ miniatúry začal tvoriť v roku 1993, pričom v priebehu nasledujúcich rokoch sa zdokonaľoval v tvorbe, najmä v používaní vhodných materiálov. Prvá stavba, ktorá položila základy pre vznik parku v Liptovskom Jáne, bola práve Urbanova veža v Košiciach. Postupne pribúdali ďalšie, dnes ich tam nájdete vyše dvadsať.

Ako sa uvádza na oficiálnej stránke parku Mini Slovensko, cieľom tohto projektu je oživiť záujem verejnosti o historické kultúrne pamiatky, ktorých je na Slovensku viac ako 30-tisíc a tiež prispieť k rozvoju cestovného ruchu. Za každou jednou miniatúrou je obrovské množstvo úsilia. Veď podúďte sami:

„Pred tvorbou miniatúry si zhotovíme fotodokumentáciu a zaobstaráme si plány budovy. Záležať si dávame na najvernejšej podobe stavebného materiálu, ale aj všetkých detailov. Napríklad miniatúra Levočskej radnice má rovnakú omietku ako jej veľká sestra. Podobných zaujímavosti na našich miniatúrach môžete nájsť neúrekom. Svedčí o tom aj fakt, že nad jednotlivými modelmi sme strávili od 200 až do 3560 hodín,“ uvádza sa na oficiálnej stránke.

Prvou miniatúrou, ktorá položila základy pre vytvorenie parku, bola Urbanova veža z Košíc. Zdroj: Michala Staníková
Jednotlivé miniatúry sú prepracované do detailov. Napríklad model Levočskej radnice má rovnakú fasádu ako originál. Zdroj: Michala Staníková

Mravenčia práca

Článkov o originálnom parku v Jánskej doline nájdete na internete mnoho, nás zaujala napríklad informácia, že pri stavbe hradu Strečno modelár strávil mnoho času pri hľadaní kamienkov, z ktorých by dominantu Horného Považia postavil. Prešiel až 6 kameňolomov, kým našiel ten správny odtieň. Pri jeho tvorbe strávil nespočetne množstvo hodín, veď „polepiť“ 270- tisíc kamienkov nie je len tak! Súčasťou miniparku je aj ukážka originálnej ľudovej architektúry, napríklad Radenov dom z Čičmian. Ten dal majstrovi tiež poriadne zabrať, jeho strecha totiž pozostáva z viac ako 12-tisíc jednotlivo lepených „minišindľov.“ To chce veľmi veľké množstvo trpezlivosti, čo poviete?

V parku narazíte aj na Bojnický zámok, ktorý patrí medzi naše najkrajšie a najstaršie pamiatky. Autor na ňom pracoval dva roky a celkovo pri jeho tvorbe strávil neuveriteľných 3560 hodín, v prepočte 152 dní! Nájdete tu aj najstaršiu miestnu stavbu, a to miniatúru Rímsko-katolíckeho kostola sv. Jána Krstiteľa. Pri vstupe do parku vám hneď do oka padne Bratislavský hrad, ktorému síce ešte chýba nádvorie, ale aj na jeho výrobe sa usilovne pracuje. Hneď pri dominante nášho hlavného mesta nájdete aj repliku dreveného krytého mosta z Kluknavy (okres Gelnica), ktorý bol postavený v roku 1832, je posledný svojho druhu na Slovensku a dodnes slúži svojmu účelu.

Dominanta Horného Považia - hrad Strečno je na nerozpoznanie od originálu. Autor strávil množstvo času hľadaním správneho kameňa, ktorý použil na jeho "výstavbu". Zdroj: Michala Staníková
Bratislavský hrad čaká na svoje dokončenie, pred ním môžete vidieť najstarší drevený most u nás, ktorý sa nachádza v Kluknave na Spiši. Zdroj: Michala Staníková

Súčasťou areálu je aj model záhradnej železničky, ktorá patrí medzi najväčšie na Slovensku. Skladá sa z 262 metrov koľajníc, 16 výhybiek, dvoch križovatiek a jazdí po nej 9 vláčikov. Ako sa uvádza na informačnej tabuli, je to zatiaľ len prvá etapa, možno teda predpokladať, že sa do budúcnosti ešte rozšíri.

Svetový unikát v Čiernom Balogu

Železnička taktiež pozostáva z reálnych staníc a zastávok. Napríklad nájdete tu minimodel železničnej stanice v Červenej Skale alebo svetovo známy výjav z Čierneho Balogu, kde železnica prechádza priamo cez futbalové ihrisko. Pýtate sa, ako je to možné? Ako sme sa dočítali, železnica na tomto mieste stála skôr ako ihrisko a keď istú dobu po nej nepremávali žiadne vlaky, postavili na tomto mieste futbalový areál, s predpokladom, že sa trať už v budúcnosti nebude využívať.

Dnes je však čiernohronská železnica jednou z najväčších turistických atrakcií na Horehroní, preto sa ľahko môže stať, že budete z vláčika sledovať nielen okolitú krajinu, ale aj futbalový zápas. Miestni si na túto bizarnú situáciu dávno zvykli, prejazd vláčika počas zápasu ich vraj už vôbec neruší. Naopak, vo svete tento výjav získal veľkú odozvu, video zo zápasu v čase, keď cez ihrisko prechádzal vlak, si na youtube pozreli už milióny ľudí.

No nie je úžasné, čo všetko sa človek dozvie z návštevy jedného parku na Slovensku? Veríme, že sme vás dnešným tipom na výlet dobre naladili a čoskoro do Liptovského Jána osobne zavítate. Ak by vám prechádza parkom nestačila, môžete sa napríklad „zničiť“ výstupom na miestnu rozhľadňu, z ktorej budete mať celý tento malebný región ako na dlani. Šťastnú cestu prajeme!

Po miestnej železničke premáva dokopy 9 vlakov. Zdroj: Michala Staníková
V parku je odprezentovaná aj naša ľudová architektúra. Zdroj: Michala Staníková

Súvisiaci článok
OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Likavský hrad, najvyšší hrad na Liptove
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť