Štvrtok 14. 11. 2024 07:25:40 | Meniny má Irma

Uplynulo 85 rokov od narodenia Lucie Poppovej, sopranistky, ktorá dobyla operný svet

ZÁHORSKÁ VES/ Jej očarujúci hlas zarezonoval na divadelných doskách a operných scénach Londýna, Paríža, Milána a New Yorku. Bola tanečníčka z Lúčnice, Jánošíková Terezka, Orfeova Euridika aj Kráľovná noci. Spoznajte príbeh Lucie Poppovej, ktorej hviezda rozžiarila srdcia publika.

Alžbeta Mareková|12. november 2024|10:00:07

Zdroj: Facebook/ Divadelný ústav

Súvisiaci článok
Obľúbený herec Ľubomír Paulovič by sa dožil 72 rokov
Čítajte viac >

Narodila sa 12. novembra 1939 v dnešnej Záhorskej Vsi, do rodiny inžiniera a učiteľky. Jej detstvo poznačili hrôzy druhej svetovej vojny, pre ktorú ostala bývať na dedine so starými rodičmi, kým jej rodičia odišli za prácou do Bratislavy. Starí rodičia naplnili Luciino detstvo hlbokou láskou, ktorá ju sprevádzala po celý život.

Prekrásny hlas a túžbu po speve zdedila Lucia po svojej talentovanej matke, s ktorou od detstva často spievala. Matka ju brávala do viedenskej opery a podporovala aj jej hudobné vzdelávanie. Lucia síce nastúpila na medicínu, štúdium však po roku ukončila a pokračovala na Vysokej škole múzických umení.

Na tunajšej hudobnej fakulte sa stretla s profesorkou Annou Hruškovou, ktorá navždy ovplyvnila jej životné smerovanie. Na jej podnet a s jej odporúčaním sa v roku 1963 vybrala Lucia do Štátnej opery vo Viedni.

1 www.snd.sk.jpg Zdroj: www.snd.sk

Viedenských umelcov jej spev okúzlil a ponúkli jej zmluvu, ktorá odštartovala Luciinu zahraničnú kariéru. Vo Viedni stvárnila desiatky popredných operných postáv a uplatnila sa aj v Kolíne nad Rýnom.

Po boku najznámejších dirigentov svojej doby dobyla pódiá svetových operných domov, pričom pravidelne hosťovala aj v La Scale v Miláne, Covent Garden v Londýne a v Zürichu. Nezabudnuteľným míľnikom jej kariéry sa stal triumfálny debut v Metropolitnej opere v New Yorku, v roku 1967.

Počas svojej bohatej kariéry bola protagonistkou nespočetného množstva opier, ako napríklad Čarovná flauta, Figarova svadba, Orfeus a Euridika či Don Giovanni. Svetská sláva však jej pevný charakter a vštepené hodnoty nezmenila. Po celý život ostala skromnou ženou, vďačnou za neuveriteľné príležitosti, ktoré jej život ponúkol.

2 Facebook Divadelný ústav.jpg Zdroj: Facebook/ Divadelný ústav

Po revolúcii v roku 1989 sa Lucia vrátila na Slovensko, odhodlaná nadchnúť domáce publikum. Medzi najpamätnejšie podujatia na pôde Bratislavy patrí stretnutie s Luciou Poppovou, ktoré v roku 1989 zorganizovalo Slovenské národné divadlo. O rok neskôr divákov dojal Koncert bez hraníc v Slovenskej filharmónii, s dirigentom lordom Yehudi Menuhinom.

Prísľuby ďalších koncertov ostali nenaplnené. Žiarivú niť Luciinho života pretrhla rakovina. Svetoznáma sopranistka svoj boj prehrala krátko po svojich narodeninách, 16. novembra 1993 vo Viedni.

3 Facebook Divadelný ústav.jpg Zdroj: Facebook/ Divadelný ústav

Hlas Lucie Poppovej, ktorý očaril svet, navždy odznel. No jej odkaz, plný vášne pre hudbu, vďačnosti a skromnosti, bude stále inšpiráciou ďalším generáciám. Jej meno sa zapísalo zlatými písmenami do histórie svetového umenia a navždy bude melódiou v srdciach publika.

Pri spracovaní témy sme vychádzali z informácií z nasledujúcich zdrojov: Osudy osobností Slovenska (Jozef Leikert)


Súvisiaci článok
Uplynulo 209 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra, národného buditeľa a kodifikátora spisovnej slovenčiny
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť