Utorok 10. 12. 2024 14:35:43 | Meniny má Radúz

Uplynulo 105 rokov od narodenia Michaela Stranka, amerického vojnového hrdinu zo Slovenska

JARABINA/ Neďaleko Bieleho domu, na vojenskom cintoríne vo Washingtone stojí pamätník známy ako „Pamätník Iwo Jima.“ Jeho podobu inšpirovala fotografia Joa Rosenthala, ktorá zobrazuje vojakov vztyčujúcich vlajku USA na vrchu Suribachi. Tento ikonický záber obletel celý svet a je pravdepodobné, že ste ho už niekedy videli. Možno však neviete, že jedným z hlavných aktérov fotografie bol seržant Michael Strank, rodák z malebnej dedinky pri Starej Ľubovni.

Alžbeta Mareková|10. november 2024|10:00:06

Zdroj: www.noms.sk

Súvisiaci článok
Uplynulo 209 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra, národného buditeľa a kodifikátora spisovnej slovenčiny
Čítajte viac >

Michael Strank (pôvodne Michal Strenk, v angličtine sa jeho meno píše Michael Strank, poznámka redakcie) prišiel na svet 10. novembra 1919 v spišskej dedinke Jarabina, do rodiny Vasiľa a Marty Strenkových. Jeho rodičia sa, ako mnohí ďalší, rozhodli počas hospodárskej krízy emigrovať do Ameriky. Michael mal v tej dobe tri roky.

1 www.noms.sk.jpg Zdroj: www.noms.sk

Strednú školu vyštudoval v Pensylvánii a následne pracoval ako robotník na diaľnici. Ešte pred dovŕšením dvadsiatich rokov vstúpil do námornej pechoty USA, v ktorej slúžil až do smrti. Tá však, bohužiaľ, prišla už o necelých šesť rokov.

2 Facebook Obec Jarabina Орябина - oficiálna stránka obce.jpg Zdroj: Facebook/ Obec Jarabina/Орябина - oficiálna stránka obce

Druhá svetová vojna, do ktorej sa zapojili aj Spojené štáty, zásadne zmenila životy miliónov ľudí. Počas tohto obdobia bol Michael Strank odvelený na rôzne vojenské základne po celom svete, všade však ctil hodnoty, ktoré mu boli vštepované od malička.

Jeho pracovitosť a odvaha začali prinášať svoje ovocie. Michaela povýšili na desiatnika a krátko na to aj na seržanta. Stal sa teda váženým členom námornej pechoty, neoceniteľným spolubojovníkom pre svoj pluk a neskôr dokonca vodcom divízie.

3 Facebook Obec Jarabina Орябина - oficiálna stránka obce.jpg Zdroj: Facebook/ Obec Jarabina/Орябина - oficiálna stránka obce

S rodinou sa poslednýkrát videl začiatkom roka 1944, kedy počas pracovnej dovolenky navštívil rodičov a sestru s bratom. Potom bol povolaný do Tichomoria, ktoré bolo pre Spojené štáty kľúčovou oblasťou.

4 Facebook Obec Jarabina Орябина - oficiálna stránka obce 3.jpg Zdroj: Facebook/ Obec Jarabina/Орябина - oficiálna stránka obce

Malý japonský ostrov Iwo Jima bol pre USA strategickým cieľom a boje oň boli mimoriadne krvavé a kruté, Američania však ostrov napokon dobyli. Symbolickým vrcholom bitky bolo vztýčenie americkej zástavy na vrchole Suribachi skupinou šiestich vojakov, ktorých viedol práve Michael Strank. Ikonická fotografia sa stala symbolom víťazstva spojencov a je dodnes jedným z najznámejších obrazov druhej svetovej vojny.

Trpkú príchuť však pridáva fakt, že sa jednalo aj o poslednú fotografiu Michaela Stranka. Mladý a statočný vojak si svoju slávu užiť nestihol. Na príkaz prezidenta mali jeho skupinu stiahnuť do USA, kde plánovali vyzdvihnúť ich odvahu a povzbudiť aj ostatných vojakov k heroickým výkonom. Michael však iba pár dní po víťazných udalostiach padol v boji o ďalšiu časť ostrova, kde prišli o život aj takmer všetci muži z jeho čaty.

5 Facebook Obec Jarabina Орябина - oficiálna stránka obce.jpg Zdroj: Facebook/ Obec Jarabina/Орябина - oficiálna stránka obce

Pochovaný bol aj s náležitými poctami na Arlingtonskom cintoríne, kde posledný odpočinok našli aj mnohí americkí prezidenti. Americké médiá si každoročne pripomínajú víťazstvo na ostrove Iwo Jima, ktoré sa stalo aj námetom na film „Zástavy našich otcov.“ Na svojho rodáka sú hrdí aj v jeho domovine. V Starej Ľubovni sa nachádza vojenská expozícia Michaela Stranka, v obci Jarabina si ho pripomínajú memoriálom a dokonca na návšteve privítali aj jeho neter s rodinou.

6 Facebook Obec Jarabina Орябина - oficiálna stránka obce.jpg Zdroj: Facebook/ Obec Jarabina/Орябина - oficiálna stránka obce

Na slávnom pomníku vo Washingtone sú vyryté slová, ktoré o bitke povedal najvyšší veliteľ vojsk, admirál Chester W. Nimitz: „Neobyčajná odvaha bola bežnou cnosťou“ (V origináli: Uncommon valor was a common virtue, poznámka redakcie).

Pri spracovaní témy sme vychádzali z informácií z nasledujúcich zdrojov: Osudy osobností Slovenska (Jozef Leikert)


Súvisiaci článok
Pripomíname si smutné výročie. Pred 32 rokmi zomrel Alexander Dubček
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť