Čo Vás priviedlo k rozhodnutiu študovať aranžérstvo a čo Vás na ňom najviac baví?
- Odmalička ma rastlinný svet fascinoval. Bavilo ma hrať sa s kvetmi a vyrábať rôzne kytičky. V budúcnosti by som sa tomu chcela venovať na profesionálnej úrovni.
Aké techniky a zručnosti ste sa počas štúdia naučili a ktoré z nich považujete za najdôležitejšie v tejto práci?
- Tvorba kytice do špirály je základná floristická disciplína, ktorú by mal každý kvetinár ovládať. Pri rôznych výzdobách používame vypichovaciu techniku. Poznáme aj techniku viazaním, ktorú využívam najčastejšie počas vianočných sviatkov.
Aké sú momentálne trendy v aranžérstve?
- V aranžmánoch sa využíva minimalizmus a zdôrazňuje sa krása jednotlivých kvetov. Kvety zdobíme pomocou formálne lineárneho štýlu (viazania pozn. red.) Predovšetkým z dôvodu šetrenia životného prostredia a financií. Rovnako sa v našom odvetví predajcovia snažia o dopestovanie rastlín v domácich podmienkach a následne využívanie týchto kvetov aj v kvetinárstvach.
Ako prebiehala príprava na súťaž Victoria Regia a čo bolo pre Vás v rámci prípravy najväčšou výzvou?
- Prebiehala veľmi hekticky, nakoľko sme mali málo času na prípravu. Najväčšou výzvou bolo sa na všetky disciplíny nachystať. Zdroj: Facebook/ Slovenská asociácia kvetinárov a floristov
Podporili Vás učitelia a spolužiaci pri príprave na súťaž? Ak áno, ako? Myslíte si, že aj vďaka nim ste boli na úspešná?
- Áno. Podporili ma spolužiaci aj učitelia. Dostala som od nich cenné rady, ktoré som využila.
Zúčastnili ste sa majstrovstiev Slovenska vo floristike prvýkrát alebo ste na nich boli už v minulosti?
- Na tejto súťaži som bola prvýkrát.
Prihlásili ste sa sama alebo Vás navrhla majsterka odborného výcviku?
- Navrhla ma moja pani učiteľka odborných predmetov.
Bola pre Vás nejaká zo súťažných disciplín náročná alebo sa našla nejaká, pred ktorou ste mali rešpekt? Ako ste v tomto prípade pracovali so stresom?
- Všetky disciplíny boli náročné a pred každou z nich som mala rešpekt. Nakoľko som sa pripravovala, nebála som sa, že by som nejakú nezvládla.
Zdroj: Facebook/ Slovenská asociácia kvetinárov a floristov Víťazná kytica v kategórii Kytica sa musí hýbať
Mali ste pred súťažou nejaké očakávania? Premýšľali ste nad tým, že by ste ju mohli vyhrať?
- Nemala som žiadne očakávania a nemyslela som si, že vyhrám. V kútiku duše som dúfala, že sa umiestnim aspoň na nejakom mieste v jednej z disciplín.
Ako ste vnímali konkurenciu a čím si myslíte, že Vaše schopnosti vynikali oproti ostatným?
- Nemyslím si, že som oproti ostatným až tak vynikala. Komisia posúdila všetky práce a rozhodli sa tak, ako sa rozhodli.
Čo pre Vás znamená titul majsterky Slovenska vo floristike? Vytvára to na Vás možno nejaký tlak sa neustále vo svojom remesle zlepšovať?
- Určite sa mám vo svojom odbore ešte čo učiť. V aranžérstve sa objaví stále niečo nové. Potrebujem neustále rozvíjať svoje zručnosti, o čo sa snažím aj tým, že pracujem a brigádujem v dobrom kvetinárstve.
Aké sú Vaše ďalšie ciele?
- Chcela by som sa v tomto odbore naďalej vzdelávať a získavať skúsenosti aj na ďalších súťažiach.
Zdroj: Archív Alexandry Minárikovej/Alexandra na medzinárodnej súťaži Malinovský Valentín, na ktorej vyhrala 1. miesto
Čo plánujete robiť po ukončení štúdia?
- Po zmaturovaní by som rada pokračovala v štúdiu na vysokej škole v tomto odvetví.
Máte nejaký špecifický štýl, ktorým sa riadite alebo rada experimentujete?
- Rada skúšam nové veci. Som zástanca toho názoru, že kytica sa nedá urobiť dvakrát tak isto, vždy je iná.
Zdroj: Archív Alexandry Minárikovej/ Alexandra na medzinárodnej súťaži Malinovský Valentín
Zdroj: Archív Alexandry Minárikovej
Zdroj: Archív Alexandry Minárikovej
Ako vnímate budúcnosť aranžérstva na Slovensku a čo by ste odporučili mladým ľuďom, ktorí sa chcú tejto profesii venovať?
- Bolo by dobré, ak by sa kvetinové farmy viac rozširovali, aby kvetinári mohli pracovať so slovenskými rastlinami. Nakoľko sú (kvety pozn. red.) čoraz drahšie, floristi by im mohli predĺžiť životnosť a tým pádom uspokojiť širší okruh zákazníkov.
Ak má mladý človek rád kvety a prácu s nimi, nech sa koníčku venuje naplno a nebojí sa prísť študovať tento odbor. Je dôležité, aby sa nenechal odradiť od štúdia len preto, že sú podľa niektorých ľudí odborné školy zlé a dobré sú len tie, na ktorých sa vyučujú technické a ekonomické smery.
ALEXANDRA MINÁRIKOVÁ
Pochádza z Pruského, kde študuje na SOŠ odbor viazačstvo a aranžérstvo. V septembri tohto roka sa stala sa majsterkou Slovenska na súťaží mladých floristov Vicoria Regia. Okrem toho sa zúčastnila medzinárodnej súťaže Malinovský Valentín, ktorú vyhrala. Je pravidelnou účastníčkou slovenských aj medzinárodných kvetinárskych súťaží.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť