Štvrtok 25. 07. 2024 17:40:13 | Meniny má Jakub, Timur

Dnes si pripomíname sviatok najznámejších apoštolov, sv. Petra a Pavla

SLOVENSKO/ Kresťania na Slovensku i vo svete slávia v sobotu sviatok dvoch najvýznamnejších apoštolov, sv. Petra a Pavla, ktorí ohlasovali evanjelium Ježiša Krista po celom vtedy známom svete. V katolíckych kostoloch sa počas dňa konajú sväté omše venované ich pamiatke a vyjadrujúce vďaku za ich pôsobenie. V rímskokatolíckej cirkvi ide o prikázaný sviatok.

TASR|29. jún 2024|09:52:59

ZDROJ: FB/ Pokoj duše

Súvisiaci článok
Uplynulo 80 rokov od smrti Milana Hodžu. Spomeňte si s nami na legendárneho štátnika!
Čítajte viac >

Svätý Peter, pôvodným menom Šimon, sa narodil v Palestíne, v meste Betsaida pri Genezaretskom jazere. Ako dospelý býval v meste Kafarnaum. Bol bratom apoštola Ondreja. Keď ho Ježiš povolal za apoštola, zmenil mu meno na Peter, teda Skala, na ktorej založil svoju cirkev. Petrovi dal "kľúče od nebeského kráľovstva". Peter hlásal evanjelium najprv v Palestíne, potom v Antiochii, neskôr v Korinte a napokon v Ríme.

Svätý Pavol sa narodil v Tarze, kultúrnom a obchodnom stredisku v Malej Ázii. Pôvodne sa volal Šavol. Študoval v Jeruzaleme a stal sa veľkým prenasledovateľom kresťanov. Okolo roku 33 až 35 sa mu na ceste do Damasku zjavil Ježiš Kristus a Pavol sa stal kresťanom a misionárom medzi pohanmi. Pôsobil i na Cypre, v Malej Ázii, Macedónii, Grécku a Ríme.

Obidvaja apoštoli podľa tradície zomreli mučeníckou smrťou v Ríme, v ten istý deň, pravdepodobne okolo roku 67. Svätý Peter bol ukrižovaný dolu hlavou na Vatikánskom vŕšku. Svätý Pavol bol ako rímsky občan sťatý pri Ostijskej bráne, pochovaný je v Bazilike sv. Pavla v Ríme. Svätého Petra neskôr pochovali v bazilike, ktorú na mieste jeho umučenia dal postaviť cisár Konštantín.

O živote a pôsobení sv. Petra a Pavla sa zachovalo pomerne veľa údajov a informácií v evanjeliách, v knihe Skutky apoštolov a spisoch cirkevných otcov.

Dvojicu apoštolov Petra a Pavla si pripomínajú aj evanjelici a veriaci iných kresťanských cirkví.


Súvisiaci článok
SLOVENSKÉ ZVYKY A TRADÍCIE: Viete, prečo sa na Jána pália vatry a komu sa v túto magickú noc otvárajú poklady zeme? Odhaľte tajomstvá svätojánskych tradícií
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť