Utorok 16. 04. 2024 10:02:26 | Meniny má Dana, Danica

Archivár kremnickej mincovne poodhalí verejnosti svoj vlastný príbeh

KREMNICA/ Kremnické NBS - Múzeum mincí a medailí pripravuje podujatie Príbehy ukryté v medailách, počas ktorého svoj vlastný príbeh poodhalí historik a archivár kremnickej mincovne Peter Zoričák. Stretnutie pri príležitosti jeho životného jubilea sa uskutoční v kultúrnom priestore Akropola Kremnica 5. marca o 18.00 h.

TASR|29. február 2024|09:00:06

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Jozef Kroner by v marci oslávil sto rokov. Na jeho počesť vydá Národná banka Slovenska pamätnú mincu
Čítajte viac >

Zoričák sa zaoberá výskumom tvorby a produkcie medailových razieb už štyri desaťročia. Ako informovalo múzeum, na stretnutí poodhalí svoj vlastný príbeh.

"Prezradí, ako sa dostal k medailám, čím ho zaujali a ako sa stalo poznávanie kremnického medailérstva i podieľanie sa na ňom jeho srdcovou záležitosťou. Ale aj o tom, akú funkcia má medaila v spoločnosti, o vydavateľskej praxi v minulosti i súčasnosti i úskaliach pri zachovaní tradične vysokej kvality kremnického medailérstva," uviedli múzejníci.

So svojimi príspevkami vystúpia aj bývalý správca a súčasný správca fondu medailí Múzea mincí a medailí. Bývalý správca Daniel Haas Kianička predstaví zo zaujímavého a netradičného uhla pohľadu problematiku medailí ku korunovácii Karola III. na uhorského kráľa v Bratislave v roku 1712. Vysvetlí, čo znamenajú alegorické vyobrazenia a nápisy na jednotlivých medailách, poodhalí inšpiračné zdroje obrazov a textov na medailách.

Súčasný správca fondu medailí Juraj Hirčák porozpráva o pamätnej medaile k stému výročiu návštevy prezidenta Československej republiky T. G. Masaryka v mincovni, ktorej autorom je medailér Branislav Ronai.

"Vďaka archívnym dokumentom a doteraz nepublikovaným fotografiám z podnikového archívu mincovne Hirčák priblíži slovom i obrazom túto veľmi zaujímavú epizódu z dejín mincovne a mesta Kremnica," uvádza múzeum.

408872697_913006003952559_66780005882119742_n (1).jpg Zdroj: Múzeum mincí a medailí Kremnica


Súvisiaci článok
Františkánsky kláštor očami sprievodcu históriou Kremnice Dávida Neuschla: Nezaslúžil si osud aký ho postihol
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť