Streda 17. 04. 2024 00:50:33 | Meniny má Rudolf, Rudolfa

Liečba rakoviny prsníka by mohla byť hradená zdravotnou poisťovňou. Ide o liek Trodelvy

SLOVENSKO/ Liek Trodelvy na liečbu rakoviny prsníka by mohol byť plne preplácaný z verejného zdravotného poistenia. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR aktuálne rokuje s držiteľom registrácie lieku o podmienkach jeho úhrady.

TASR|29. február 2024|10:20:06

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Mladej mamičke Miške, ktorá trpí zákernou chorobou, poisťovňa neschválila liečbu. Pomôžte!
Čítajte viac >

Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré pre TASR poskytol komunikačný odbor rezortu. Na čo najrýchlejšie zabezpečenie úhrady apeluje opozičné KDH.

"Rezort zdravotníctva sa aj v tomto prípade počas rokovaní snaží dohodnúť s držiteľom také podmienky, aby bola úhrada za liek nastavená priaznivo, a aby nevznikol kategorizovaním nového lieku vysoký dopad na náš štátny rozpočet," uviedlo ministerstvo.

KDH podotklo, že držiteľ registrácie požiadal o kategorizáciu na Slovensku vlani 31. júla. "Odvtedy beží kategorizačný proces, ktorý by mal skončiť do konca marca, alebo bude ďalej pokračovať, ak sa nedohodnú na zmluve o úhrade z poistenia. Jediné, čo by sa tomu procesu dalo vyčítať, že posudzovanie trvalo päť mesiacov, odvtedy bežia už len zákonné lehoty," doplnil poslanec KDH František Majerský.

Kresťanskí demokrati poukázali na to, že liek má významný prínos v liečbe karcinómu prsníka. Tiež, že priamu platbu lieku v desiatkach tisíc eur si pacientky dovoliť nemôžu. "Nerozumiem, prečo na Slovensku nedokážeme pacientkam v pokročilom štádiu onkologického ochorenia zabezpečiť z verejného zdravotného poistenia úhradu inovatívneho lieku, ktorý má preukázaný významný klinický prínos pri agresívnom nádore prsníka, ktorý má vysokú mortalitu," skonštatoval Majerský.


Súvisiaci článok
Slovenskí vedci, bratia Furkovci, vyvinuli unikátny prístroj. Do pár minút odhalí aj rakovinu
Čítajte viac >

MZ SR reagovalo, že postupuje aktívne v prospech pacientov v súlade so zákonom. "Dňa 9. januára ministerstvo vyzvalo držiteľa registrácie lieku Trodelvy na uzatvorenie zmluvy o podmienkach úhrady lieku (MEA zmluva). Do podpisu MEA zmluvy bude konanie prerušené," ozrejmil rezort. Pripomenul, že momentálne sú na indikáciu karcinómu prsníka právoplatne zaradené v zozname kategorizovaných liekov iné lieky ako napríklad Enhertu a Keytruda.

"Pri liekoch, ktoré nie sú kategorizované, alebo ktorých indikácie nie sú schválené, môžu úhradu schváliť zdravotné poisťovne na výnimku. (...) Cieľom ministerstva zdravotníctva je zjednodušiť vstup týchto liekov na slovenský trh a liek kategorizovať s čo najväčším počtom platných/registrovaných indikácií," dodalo ministerstvo.

Verejnosť v súčasnosti zbiera peniaze na liek Trodelvy pre 34-ročnú slovenskú hudobníčku, ktorej bol odporučený ako najúčinnejšia liečba. Tento piatok sa v Bratislave uskutoční aj koncert, ktorého finančný výťažok poputuje na jej transparentný účet.


Súvisiaci článok
Na liečbu rakoviny prispel Pavlovi nezištný darca. Dnes pomáha ďalším, ktorí to potrebujú
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť