Streda 17. 04. 2024 16:02:21 | Meniny má Rudolf, Rudolfa

Poslovia jari sú tu. Na Zemplín sa už vrátili prvé bociany z Egypta!

SENNÉ/ Prvé bociany zo zimovísk už doleteli na Zemplín. Ornitológovia pozorovali dvoch jedincov pri obci Bánovce nad Ondavou v okrese Michalovce. Ako pre TASR uviedol Matej Repel, riaditeľ SOS Birdlife Slovensko, bolo už hlásené aj začatie migrácie bociana, ktorý pochádza z hniezda priamo na vstupe do významnej ornitologickej lokality Senianske rybníky.

TASR|26. február 2024|08:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com

Súvisiaci článok
V TANAP-e zachraňujú Kornela a Barboru. Bociany našli vyhladované a premrznuté
Čítajte viac >

Mladý bocian, ktorý sa v roku 2022 vyliahol v obci Senné v Michalovskom okrese, bol nedávno zaznamenaný v Egypte. Údaj o jeho pohybe poskytli ornitológovia z Poľska, ktorí sledujú bociany označené vysielačkami počas ich migrácie na sever. "Je pravdepodobné, že bocian je na ceste späť do Európy. Zaujímavé bude sledovať, kde nakoniec zahniezdi," povedal Repel.

Bocian má v súčasnosti dva roky, nie je zaručené, že sa vráti práve na Slovensko. Môže zvoliť hniezdisko kdekoľvek v Európe - v Maďarsku, Poľsku, na Ukrajine či dokonca v Nemecku. "Zvyčajne bociany začínajú hniezdiť až v treťom roku života, takže ak by sa tento mladý jedinec rozhodol už teraz zahniezdiť, bol by to skôr neobvyklý prípad," dodal Repel.

Ornitológovia udávajú, že jarná migrácia vtákov v lokalite Senianske rybníky sa už naplno začala. Okrem žeriavov ju už pozorujú aj pri ďalších druhoch vtákov, ako sú husi bieločelé, husi tundrové, kačice divé a rôzne druhy spevavcov vrátane škovránkov a drozdov.


Súvisiaci článok
Ochranári varujú pred sršňom ázijským. Je vysoko pravdepodobné, že sa onedlho objaví na Slovensku
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť