Mestské zastupiteľstvo mesta Prešov na svojom poslednom zasadnutí rozhodlo o zotrvaní v ZMOS-e tým, že odmietlo hlasovať o vystúpení z tejto organizácie.
ZMOS je najväčšia nevládna organizácia združujúca, zastupujúca a reprezentujúca mestá, obce a mestské časti v Slovenskej republike ako právnické osoby. Združenie bolo založené v roku 1990 a odvtedy sa aktívne zapája do reformných procesov verejnej správy.
ÚMS bola založená v roku 1994 v Košiciach z iniciatívy Klubu primátorov miest Slovenskej republiky. Jej hlavným posolstvom je boj za demokraciu, reformu verejnej správy a európske smerovanie Slovenska. Ešte koncom septembra t. r. sa primátor mesta Prešov František Oľha v rozhovore pre médiá vyjadril, že zotrvanie mesta v ÚMS by považoval za správne rozhodnutie.
ÚMS však postavila svojich členov pred dilemu: samosprávy na základe jej iniciatívy už nemôžu byť súčasne členmi obidvoch inštitúcií. Táto podmienka bola zakomponovaná do stanov únie, a ktoré mesto zotrvá v ZMOS-e, toho členstvo v únii na konci roka automaticky zanikne.
Stanovisko k tejto téme nám poskytol František Oľha, primátor mesta Prešov:
„Vedenie mesta Prešov predložilo na zasadnutí mestského zastupiteľstva dňa 13. decembra návrh o vystúpení zo ZMOS-u, po ktorom nasledovali dôležité návrhy, týkajúce sa čerpania eurofondov. Keďže poslanci z poslaneckého klubu Hlas-Aliancia-nezávislí sa rozhodli, že sa pri danom bode nezaprezentujú, čím rokovanie zablokovali, vedenie mesta sa rozhodlo, že stiahne tento bod z rokovania a odblokuje tak rokovanie zastupiteľstva, aby mohli byť schválené dôležité dokumenty a projekty financované z európskych zdrojov. Keďže toto rozhodnutie neumožnilo vedeniu mesta a poslancom, korí mali záujem zo ZMOS-u vystúpiť, o tom ďalej rokovať, Prešov ostáva členom ZMOS-u a automaticky nám od nového roka zaniká členstvo v ÚMS, v zmysle stanov tohto združenia.*
Pre mesto Prešov je to zlá správa, keďže ostáva jediným krajským mestom v ZMOS-e a príde o odborné kapacity a poradenskú činnosť, ktorú mu poskytovala v rámci agendy krajských a veľkých miest ÚMS.
Rozhodnutie poslancov a najmä posunutie sa v otázke čerpania európskych zdrojov bolo počas rokovania dôležitejšie ako vystúpenie zo ZMOS-u.“
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť