Pondelok 22. 07. 2024 07:35:24 | Meniny má Magdaléna

Zvýšenie zdravotných odvodov môže mať opačný efekt, myslí si analytik. Lepšie by bolo viac zdaniť spotrebu

SLOVENSKO/ Návrh zvýšenia zdravotných odvodov prekvapil mnohých, vrátane analytikov. Pre TASR to uviedol šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar. Problémom podľa neho je, že na Slovensku máme už teraz príliš vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce a môže nastať jav väčšej optimalizácie odvodov, prechodu na čiernu prácu.

TASR|9. december 2023|15:00:06

Zdroj: Facebook/INEKO

Súvisiaci článok
Najtransparentnejšia štátna nemocnica je v Banskej Bystrici. V prvej päťke sú aj Piešťany, Trnava, Stará Ľubovňa a Žilina
Čítajte viac >

Dodal, že zvyšovanie odvodov môže mať v dnešnej situácii aj určitý protirastový efekt. "Na zvýšení zdrojov do zdravotníctva tak budú prispievať v ešte väčšej miere ako doteraz platcovia odvodov, teda ekonomicky aktívni - pracujúci a takmer vôbec, alebo len veľmi nepriamo tí, ktorí zdravotné odvody neplatia (napr. dôchodcovia), ale zato zdravotnú starostlivosť čerpajú často oveľa intenzívnejšie," vysvetlil.

Lepším spôsobom by bolo podľa Zachara zaťažiť spotrebu. V prípade zdravotníctva, zoficiálniť a zaregulovať poplatky, prípadne zaviesť pripoistiteľnú spoluúčasť na liečbe a zároveň stanoviť úľavy a ochranné stropy pre odkázaných. "To by okrem nových oficiálnych zdrojov do zdravotníctva prinieslo aj obmedzenie zbytočných návštev pacientov v nemocniciach a ambulanciách, ktorých je veľa," ozrejmil.

Očakáva, že na mandatórne výdavky rozpočet stačiť bude. Na väčší rozvoj zdravotníctva by však podľa neho bolo potrebné aj navýšiť platby za poistencov štátu. "To však asi už náš rozhadzovačný rozpočet neunesie. Je to daň za naše neefektívne a populistické nakladanie s verejnými financiami v súčasnej dobe, ako aj v minulosti a za averziu k realizovaniu reforiem, ktoré by naštartovali hospodársky rast," skonštatoval.

Sadzba na zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a tzv. samoplatiteľov sa má od nového roka zvýšiť o jeden percentuálny bod. Návrh novelizácie zákona o zdravotnom poistení v pondelok (4. 12.) schválila vláda v rámci opatrení na zlepšenie stavu verejných financií. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) zvýšenie odvodov prinesie pre sektor 357 miliónov eur navyše.


Súvisiaci článok
Opozícia súhlasí s prezidentkou pri kritike rušenia Špeciálnej prokuratúry. Fico trvá na zrýchlenom prijímaní novely trestného zákona
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť