Štvrtok 29. 02. 2024 03:08:30

Korčok a Pellegrini sú favoriti. Vyzvať ich môže len známa osobnosť, myslí si Hrabko

SLOVENSKO/ Ako výrazní favoriti nadchádzajúceho súboja o post hlavy štátu sa javia predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) a exminister zahraničných vecí Ivan Korčok. Ak by do reálneho súboja s nimi chcel ísť nový kandidát, musela by to už byť veľmi známa osobnosť.

TASR|9. december 2023|11:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Súvisiaci článok
Korčok: Ak bude Pellegrini kandidovať na prezidenta, mal by odstúpiť z vedenia parlamentu. Bude v konflikte záujmov
Čítajte viac >

V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Zámer kandidovať ohlásil bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš a zakladateľka Iniciatívy za vymazaných rodičov Beáta Janočková. Vzhľadom na to, že na kandidatúru stačí pri splnení zákonných podmienok získať 15 poslaneckých podpisov alebo 15.000 podpisov na petícii, sa podľa Hrabka dá očakávať, že sa počet kandidátov ešte zvýši. "Neviem odhadnúť, kto to všetko bude. Ale som presvedčený, že budú skôr len do počtu," uviedol.

Vzhľadom na to, že najneskorší možný termín prvého volebného kola je 13. apríl 2024, na rozbiehanie novej kampane už podľa Hrabka neostáva veľa času. Korčok aj Pellegrini podľa neho už kampaň reálne robia, hoci Pellegrini kandidatúru oficiálne nepotvrdil. "Aj Korčok najskôr odmietal potvrdiť, že bude kandidovať, hoci sme všetci vedeli, že bude," pripomenul Hrabko.

Aj rozhodnutia vlády, ktorá napriek konsolidácii verejných financií plánuje navýšiť trináste dôchodky a plošne garantovať nezvyšovanie cien energií, podľa Hrabka súvisia s tým, že na budúci rok budú krátko po sebe dvoje voľby, po prezidentských aj voľby do Európskeho parlamentu. Poznamenal, že v tejto chvíli je téma prezidentských volieb prekrytá politickými témami súvisiacimi s prijímaním štátneho rozpočtu a výmenou moci po parlamentných voľbách, v novom roku sa to však postupne bude meniť.

Na margo rozhodnutia vlády napriek časovému stresu schváliť štandardný rozpočet a vyhnúť sa rozpočtovému provizóriu, Hrabko skonštatoval, že takto sa napokon rozhodla zatiaľ každá vláda. "Rozpočet, nech už je akýkoľvek, vám dáva voľnosť presúvať peniaze. Môžete s ním ďalej narábať, to nie je žiadne zlaté teľa, ktoré by sa nesmelo rozbiť," dodal.

V súvislosti s plánom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry Hrabko zhodnotil, že je zrejme už nezvratné. "Protestov môže byť mnoho, koniec-koncov, jeden z dôvodov môže byť aj skrátené legislatívne konanie. Ale parlamentné opozičné strany by mali byť tie posledné, ktoré by mali pripomínať zneužívanie zrýchleného konania. Stačí sa pozrieť, čo sme tu mali v predchádzajúcom volebnom období," poznamenal. Podotkol, že koaliční politici sľubovali zrušenie tejto inštitúcie už v predvolebnej kampani.

Ceny energií pre domácnosti sa v budúcom roku nezvýšia, keďže sa ich vláda rozhodla plošne zastropovať. "Je omnoho ľahšie, keď sa dá všetkým rovnako, ako prenastavovať tie systémy. Ale tým pádom sa dá hovoriť, že to nie je sociálne opatrenie, ale rovnostárske," zhrnul Hrabko, podľa ktorého takto dostanú pomoc od štátu aj ľudia, ktorí ju nepotrebujú.


Súvisiaci článok
Korčok už má dostatok podpisov. Bude kandidovať na prezidenta
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť