Streda 24. 07. 2024 17:14:24 | Meniny má Vladimír

Neobyčajné osvieženie v košickej zoo: Zvieratá si pochutnávajú na "zmrzline"

KOŠICE/ Pre horúce počasie v týchto dňoch venujú chovatelia v košickej zoologickej záhrade zvieratám zvýšenú pozornosť. Pretrvávajúce vysoké teploty si vyžiadali z hľadiska výživy úpravu kŕmnych dávok. Niektorým zvieratám ponúkajú na spestrenie časť krmiva v mrazenom stave.

TASR|10. júl 2024|19:31:05

Zdroj: Facebook/ ZOO Košice

Súvisiaci článok
Lokálna populácia komára tigrovaného bola zaznamenaná v Bratislave
Čítajte viac >

"Takéto zmrzliny ponúkame niektorým druhom primátov, medveďom alebo šelmám. Zvieratá to majú rady, je to pre ne niečo nové, čo nedostávajú každý deň, a vítajú takéto spestrenie aj trošku ochladenie," povedal pre TASR hlavný zoológ Patrik Pastorek.

Medvede dostali v stredu v mrazenom stave hovädzí vývar s kúskami ovocia, nechýbali maliny, melón, čučoriedky a zelenina. Ľadové osvieženie privítala i levica Laura. Vo svojej kŕmnej dávke v zmrazenom stave našla okrem hovädzieho vývaru aj kusy mäsa a rýb. Podobe ovocnej zmrzliny sa potešili aj lemury kata.

Facebook ZOO Košice 3.jpg Zdroj: Facebook/ ZOO Košice

Ako ďalej informovala vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu košickej zoo Eva Malešová, zvieratá dostávajú cez horúce dni viac krmiva bohatého na vodu, viac ovocia a zeleniny.

Facebook ZOO Košice 1.jpg Zdroj: Facebook/ ZOO Košice

Chladivú vodu si užívajú zvieratá vo výbehoch, ktorými preteká potok, takým je aj výbeh pre medvede hnedé, aj keď v súčasnosti je potok menej výdatný. Niektoré zvieratá osviežia chovatelia sprchou z hadice.

Facebook ZOO Košice 4.jpg Zdroj: Facebook/ ZOO Košice

"Emu hnedé si plnými dúškami užívali sprchu. Aj keď na prvý pohľad sa nezdá, že by pštrosy emu vyhľadávali vodu, patria medzi výborných plavcov," priblížil Pastorek. Rovnako pozitívny vzťah k vode majú podľa neho aj lamy. "Spomedzi troch druhov lám, ktoré chováme, dnes dostali sprchu lamy alpaky. Tie vodu v horúčavách priam očakávajú," dodal.

Facebook ZOO Košice 2.jpg Zdroj: Facebook/ ZOO Košice

Všetky zvieratá viac ako inokedy opúšťajú vonkajšie výbehy a hľadajú chládok vnútri chovného zariadenia. Niektoré ho nachádzajú pod stromami, ale aj pod prístreškami, ktoré sú ich súčasťou.


Súvisiaci článok
Medveď na človeka útočil v tomto roku už pätnásťkrát
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť