Nedeľa 19. 05. 2024 21:19:34 | Meniny má Gertrúda

Stále nevedia, kto opraví Spišský hrad. Verejné obstarávanie zlyhalo

BRATISLAVA/ Slovenské národné múzeum (SNM) musí zopakovať verejné obstarávanie na rekonštrukciu Spišského hradu. S úspešným uchádzačom minuloročnej súťaže nemohlo uzatvoriť zmluvu z dôvodu, že neposkytol v zákonnej lehote riadnu súčinnosť a požadované dokumenty potrebné k uzatvoreniu kontraktu.

TASR|19. apríl 2024|12:00:06

Výhľad na Tatry zo Spišského Hradu. Zdroj: Facebook/SNM - Spišské múzeum v Levoči

Súvisiaci článok
Chcete vidieť doteraz skryté časti Spišského hradu? Budete mať šancu
Čítajte viac >

Informovalo o tom Ministerstvo kultúry (MK) SR.

Rezort zároveň odporučil SNM, aby nepodpísalo zmluvu s uchádzačom, ktorý skončil druhý v poradí a verejnú súťaž zopakovalo.

"Napriek tomu, že to celý proces rekonštrukcie predĺži, v zmysle transparentnosti sme nemali inú možnosť, ako odporučiť vedeniu múzea proces zopakovať. Pre urýchlenie celého procesu sme sa rozhodli, že súťaž bude vyhlásená iba na čiastočnú rekonštrukciu, ktorá bude financovaná z rozpočtu múzea, teda rezortu kultúry," vysvetlil generálny tajomník služobného úradu MK SR Lukáš Machala.

Zároveň doplnil, že ďalšia časť by mala byť financovaná zo zdrojov Európskej únie, konkrétne Programu Slovensko po tom, ako rezort investícií vyhlási výzvu na tento účel.

SNM realizovalo verejnú súťaž na zhotoviteľa rekonštrukcie vlani, hľadalo ním náhradu za pôvodného zhotoviteľa, ktorý začal s obnovou v roku 2021, no vzhľadom na neplnenie si záväzkov voči zadávateľovi zákazky i subdodávateľom bolo SNM nútené vypovedať s ním zmluvu. V minuloročnej súťaži zvíťazila spoločnosť En Libre, ktorá ponúkla najlepšiu cenovú ponuku.

Úplná rekonštrukcia Spišského hradu, národnej kultúrnej pamiatky zapísanej v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je náročná tak z hľadiska rozlohy hradu, ako aj financií potrebných na jeho obnovu. Slovenské národné múzeum ju preto rozdelilo do 5 etáp a bude trvať ešte niekoľko rokov.


Súvisiaci článok
OBJAVUJEME KRÁSY SLOVENSKA: Výhľady na Spiš, aj do minulosti. Spoznajte s nami Ľubovniansky hrad a zistite, na aké udalosti sa môžete tešiť!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť