Modernizáciu expozície podporil Fond na podporu umenia dotáciou 6-tisíc eur. Zámerom projektu bolo rozšíriť časť prírodovedného oddelenia a predstaviť návštevníkom zaujímavé a zriedkavé geologické exponáty. Ide predovšetkým o minerály, horniny a paleontologické nálezy zo zbernej oblasti múzea a iných lokalít východného Slovenska.
Čo bolo hlavným cieľom modernizácie prírodovednej expozície
Vynovená expozícia prinesie návštevníkom hodnotnejší zážitok z prehliadky. Bude sa dať využívať aj na edukačné aktivity v rámci objektového vyučovania prírodovedných predmetov v múzeu. Ďalšou časťou projektu je modernizácia prírodovednej expozície, ktorá ponúka návštevníkom pomerne ucelený pohľad na faunu regiónu Horný Zemplín. Vystavenými exponátmi sú predovšetkým dermoplastické preparáty stavovcov (najmä zástupcovia triedy vtákov a cicavcov).
K lepšiemu zážitku z návštevy expozície určite prispeje aj inštalovanie audiovizuálnej techniky – ozvučenia, veľkoplošnej obrazovky a pokrytie Wi-Fi signálom. Jedným z hlavných cieľov činnosti prírodovedného oddelenia múzea je zvýšenie gramotnosti laickej verejnosti a školskej mládeže v prírodovednej oblasti formou neformálneho vzdelávania.
Expozícia Živočíšstvo Horného Zemlína poukazuje na stav okolitej prírody a tým nepriamo aj na stav nášho životného prostredia. Vystavené exponáty predstavujú zástupcov z rôznych spoločenstiev zvierat. Osobitnú skupinu tvoria vodné a pri vode žijúce živočíchy, ktoré pre svoj život potrebujú čistú vodu a málo narušené prírodné prostredie. Aj preto má táto expozícia za cieľ vzbudiť prirodzený záujem mládeže o prírodu a nasmerovať ju k jej aktívnej ochrane.
Kde sídli Vihorlatské múzeum
Vihorlatské múzeum v Humennom sídli v nádhernom renesančnom kaštieli zo 17. storočia, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a je dominantou centra mesta. Jeho súčasťou je niekoľko expozícii: Umelecko-historická, Expozícia ľudovej architektúry a bývania, Sakrálna a Prírodovedná, ktorá bola zriadená v roku 1990 a revitalizáciou prešla už niekoľkokrát. Najmladšou expozíciou je Galerijná sieň Oresta Dubaya, ktorý je významným grafikom, maliarom a ilustrátorom.
Vihorlatské múzeum prešlo za posledné roky rozsiahlou rekonštrukciou
Obnova kaštieľa spolu s prípravami trvala bezmála 15 rokov. Bol to veľmi náročný a zložitý proces, výsledkom ktorého je impozantná premena, no predovšetkým záchrana tejto národnej kultúrnej pamiatky. Rozsiahlej rekonštrukcii predchádzali od roku 2008 rôzne náročné práce a interiérové úpravy. Celková investícia do kompletnej rekonštrukcie kaštieľa tak dosiahla sumu takmer 6,5 milióna eur. Obnova bola financovaná z úveru Európskej investičnej banky.
Čo vieme o počiatkoch histórie Vihorlatského múzea
Rada Mestského národného výboru v roku 1960 rozhodla o tom, že zrenovovaný kaštieľ v Humennom bude slúžiť na muzejné účely. Štatút Okresného vlastivedného múzea získalo múzeum v roku 1964. Od roku 2002 je jeho zriaďovateľom Prešovský samosprávny kraj. Zbernú oblasť exponátov vymedzovali hranice okresov Humenné, Snina a Medzilaborce.
V súčasnosti je v zbierkových fondoch múzea viac než stotisíc kusov zbierkových predmetov. Medzi najhodnotnejšie nálezy patria nálezy keltských mincí, hromadný nález mincí zo 17. storočia, unikátne starožitné zbrane a brnenie, barokové ikony, hodnotné obrazy, pôvodný mobiliár a mnohé ďalšie vzácne predmety. Okrem stálych expozícií múzeum každoročne pripravuje pre svojich návštevníkov rôzne výstavy a pestrú paletu podujatí.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť