Sir Oscar Henry Brandon (vtedy Heinrich Brandeis) sa narodil 9. marca v roku 1916, do bohatej rodiny bankára v Liberci. Detstvo prežil v luxusných podmienkach v Bratislave, neskôr sa dal na štúdium svetovej literatúry a dejín umenia na Karlovej univerzite v Prahe. Bratislava mu však prirástla k srdcu a ako sám hovoril, bola pre neho najmilším mestom Československa.
Po udalostiach v marci 1939 sa rozhodol ujsť do Anglicka. Trval na tom, aby s ním odišla aj matka, ktorá odmietala. Cítila lásku k mestu, v ktorom našiel večný odpočinok jej manžel a nikdy neverila, že fašisti dospejú k takým krutostiam. Pred Henryho odchodom si sľúbili, že sa znovu stretnú, avšak nikdy sa tak nestalo. Aj keď bol Henry pochovaný v hrobe svojich rodičov, jeho matka nie je pochovaná tam a hrob nemá ani nikde inde. Zomrela v máji 1942, krátko po tom, ako bola odvlečená do koncentračného tábora...
Henry začínal v Anglicku kreslenými seriálmi v novinách, tvrdo na sebe pracoval a zdokonaľoval sa v jazyku. Okrem chuti pracovať a zdravej ctižiadostivosti mal ešte niečo, bez čoho by to nikdy nedotiahol tak ďaleko. Oplýval mimoriadnou charizmou, ktorou si vedel nakloniť ľudí a ľahko si získaval nové kontakty. Vynikal od prvých chvíľ svojej kariéry. Napokon sa stal najznámejším žurnalistom druhej svetovej vojny a mnohých rokoch po nej...
Ilustračná foto. Zdroj: Freepik.com
Svoju novinársku kariéru odštartoval nenapodobiteľne, konferenciou s Franklinom Rooseveltom a Winstonom Churchillom v Bielom dome. Začínal ako vojnový korešpondent, pracoval v severnej Afrike a bol aj pri vylodení spojencov v Normandii. Londýnske vydavateľstvo „The Sunday Times“ mu zverilo vedenie pobočky vo Washingtone, kde napokon odpracoval tridsaťštyri rokov. Založil si tu rodinu, oženil sa s Mabel H. Brandonovou a mali dcéru Fionu.
Ako jeden z mála ľudí na svete sa mohol pochváliť blízkou známosťou so všetkými prezidentami USA, od Roosevelta po Reagana. S prezidentom Johnom F. Kennedym udržiaval dôverné priateľstvo, do kancelárie prezidenta Nixona v Bielom dome ho, ako jedného z mála, priamo prepájali. S humorom tvrdil že očaril Marilyn Monroe a jeho celoživotnú prácu odmenila kráľovná Alžbeta II. cenou Commander of the British Empire, s povolením používať titul „sir.“
Zdroj: www.bratislavskerozky.sk
Zomrel 20. apríla 1993. Posledné želanie, spočinúť v hrobe svojich rodičov, v dávnej domovine, mu bolo naplnené. Osobitné lietadlo vlády Veľkej Británie previezlo z Londýna do Bratislavy jeho rakvu- ovenčenú poctami a zahalenú anglickou zástavou. Venujme aj my spomienku tomuto výnimočnému človeku, ktorý napriek svetskej sláve nosil v srdci milované Slovensko.
Pri písaní tohto článku sme využili informácie z nasledujúcich zdrojov: OSUDY OSOBNOSTÍ SLOVENSKA (Jozef Leikert)
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť