Národný park Poloniny sa rozprestiera na hraniciach troch krajín: Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Aby sme sem mohli zavítať, musíme sa vydať na východ. Až na najvýchodnejšiu časť našej krajiny. Tento národný park je najmenej navštevovaným na Slovensku, čo v kombinácii s jeho nízkou hustotou osídlenia spôsobilo, že ide o oblasť s minimálnym vplyvom človeka na životné prostredie. Okrem rozmanitej fauny a flóry nájdeme na území parku ešte jednu veľkú unikátnosť- Park tmavej oblohy.
Zdroj: www.astrokolonica.sk
„Z hľadiska svetelného znečistenia je územie Národného parku Poloniny najtmavšou oblasťou na Slovensku. Prirodzená nočná tma a nočné biorytmy všetkých živých organizmov sú najmenej narušené. Aj vďaka tomu je na území národného parku mimoriadna koncentrácia endemických a ohrozených druhov rastlín, a živočíchov. Parkom tmavej oblohy prechádza 49. rovnobežka,“ uvádza Park tmavej oblohy na svojej webovej stránke.
Zdroj: www.astrokolonica.sk
V tejto výnimočnej oblasti sa turistom naskytujú kvalitné podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Výborne viditeľná je napríklad Mliečna cesta a čo sa týka hviezd, za ideálnych podmienok ich uvidíte tisíce. Pred svetelným smogom z okolitých miest vás chránia nepreniknuteľné hory.
Zdroj: Facebook/ NP Poloniny
„Park tmavej oblohy Poloniny bol založený s cieľom informovať laickú a odbornú verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území, vzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia, propagovať a ochraňovať prírodne tmavú nočnú oblohu, ktorá je základom ochrany prírodného prostredia pred svetelným znečistením a tiež nevyhnutnou podmienkou pre kvalitné nočné astronomické pozorovania,“ vysvetľuje Park tmavej oblohy.
Zdroj: www.astrokolonica.sk
V Humennom sa nachádza Vihorlatská hvezdáreň, ktorá má vysunuté pracovisko- Astronomické observatórium na Kolonickom sedle. Organizujú pozorovania nočnej oblohy pre malé aj väčšie skupiny, pričom sa venujú observácii aktuálne dostupných objektov blízkeho i vzdialeného vesmíru pomocou ďalekohľadu a orientácii na oblohe.
Pozorovanie nočnej oblohy na takomto mieste je vskutku jedinečný zážitok, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. Na pohľady, ktoré vám poskytne tá najtmavšia noc, určite nikdy nezabudnete.
Pri predstavovaní Parku tmavej polohy sme použili informácie z týchto zdrojov: www.astrokolonica.sk, www.nppoloniny.sk, www.poloniny.svetelneznecistenie.sk
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť