V lete v prvej sonde výskumu objavili nálezy, ktoré siahajú až do stredoveku. Podzemné chodby, našli na rázcestí Sládkovičovej ulice so Štúrovým námestím. Podľa vedúceho archeologického výskumu Drahoslava Hulínka ide o obrovské barokové kanalizačné chodby, kadiaľ odchádzal odpad a splašky z Mierového námestia. Zároveň však plnili obrannú úlohu. V prípade nebezpečenstva boli miestom, kadiaľ ľudia mohli odísť.
„Na jednom mieste sme našli až tri klenby naraz. S najväčšou pravdepodobnosťou už nie sú poprepájané. Mnohé sú prerazené, poškodené a majú narušenú statiku,“ priblížil Hulínek.
Našli časť hradobného systému
Na Sládkovičovej ulici zase objavili zvyšky barbakánu, respektíve zvyšky hradobného systému pred hlavnou hradbou, a to v relatívne dobrom stave. Systém nachádzal na začiatku Sládkovičovej ulice, kde bola aj veža s priekopou, cez ktorú šiel most. Bol tam portál, cez ktorý sa vchádzalo do veže a potom pokračoval z oboch strán obrovským múrom smerom k bráne na Mierové námestie.
„Barbakán patrí jednoznačne medzi najzaujímavejšie predhradobné opevnenia tohto druhu na území bývalého Uhorského kráľovstva,“ priznal vedúci výskumu s tým, že v rámci uhorských stredovekých miest ide o jeden z najzaujímavejších barbakánov.
Jeho výstavba súvisela s kráľom Žigmundom, ktorý panoval počas husitských nájazdov a pravdepodobne bol primárne postavený ako obrana proti týmto nájazdom zo strany Čiech. Trenčín bol vraj obľúbeným mestom kráľa Žigmunda a často sa na hrade zdržiaval.
Archeológovia v skúmanom území našli aj veľa keramiky z neskorého obdobia stredoveku a niekoľko keramického materiálu z rímskej doby.
Sondáž prebiehala aj na miestach, kde sídlili Rimania
Podľa všetkého tu bolo kedysi rímske osídlenie, ktoré bolo narušené alebo je ešte niekde v ruinách, ale za súčasného stavu ho pracovníci nedokážu nájsť. Okrem toho našli veľa skla z obdobia stredoveku až po novodobé obdobie.
„Zaujímavosťou je zvyšok kovovej gule do dela, opracovaný kosťový predmet z obdobia novoveku a raritou je napríklad lebka mláďaťa jazveca. Odhalili sme aj zvyšky domov, ktoré boli vnútri toho barbakánového priestoru. Ich počiatky sa datujú od 16. storočia, resp. konca 15. storočia až do 19. storočia,“ vymenoval najzaujímavejšie nálezy vedúci.
Výskum už ukončili
Archeológovia bádanie ukončili, ale ešte musia byť k dispozícii historikovi, ktorý bude vytvárať pôdorys nájdených zvyškov stavieb a architektonicky ich vyhodnocovať. Zároveň budú pozorovať výkopové práce zhotoviteľa pri revitalizácii ulice, či sa pri nich ešte niečo neobjaví a budú tiež kontrolovať zasypávanie sondážnych jám.
Predtým sa ale nálezy prekryjú geotextíliou a odhalené inžinierske siete sa budú musieť tiež dôsledne zakryť. K zasypaniu všetkých sond by malo dôjsť do konca roka. Prípadná budúca forma prezentácie archeologických nálezov vzíde z komunikácie s pamiatkarmi.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť