Sobota 23. 11. 2024 10:10:17 | Meniny má Klement

Mláďa vzácneho rysa, ktoré našli pod Tatrami, cestu k veterinárovi neprežilo

GERLACHOV/ Pod Tatrami našli mláďa vzácneho rysa, prevoz k veterinárovi však neprežilo. Informovala o tom Správa Tatranského národného parku (TANAP) na webovej stránke a aj v súvislosti s týmto prípadom upozorňuje, že s takýmto zvieraťom za žiadnych okolností netreba manipulovať.

TASR|22. november 2024|09:00:07

Zdroj: Tatranský národný park

Súvisiaci článok
Mláďatá na Slovensku tento rok vyviedol rekordný počet bocianích párov
Čítajte viac >

Mláďa vzácneho jedinca našiel muž z obce Gerlachov zamotané v kríkoch. "V čase nálezu ešte žilo, avšak podľa jeho slov bolo malátne a nebránilo sa. Nálezca zviera odchytil a preniesol do svojej kôlne. Keďže zjavne nebolo celkom v poriadku, oslovil poľovnícke združenie v Batizovciach a mláďa si prevzal poľovný hospodár. Ten stav zvieraťa konzultoval so Správou TANAP-u a spoločne rozhodli, že mláďa by malo byť najprv vyšetrené veterinárom. Žiaľ, počas prevozu uhynulo," uviedla Správa TANAP-u. Následne mláďa doviezli na Výskumnú stanicu Správy TANAP-u, ktorej pracovníci po obhliadke konštatovali, že mláďa bolo vychudnuté.

Aby zistili príčinu uhynutia, tatranskí ochranári previezli telo na Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, kde sa uskutočnila pitva. Tá objasnila skutočné príčiny zlého stavu mláďaťa. "S veľkou pravdepodobnosťou by rysíča v krátkej dobe uhynulo aj vo voľnej prírode. To, že bolo oslabené už pri nájdení a nebránilo sa odchytu a nevedelo sa brániť, malo svoj dôvod. Dá sa predpokladať, že ho prirodzene odvrhla matka, tak ako to je v prírode zvykom v prípade slabších mláďat. Pitva preukázala, že malo nádor na srdci a iba jednu, aj to výrazne zväčšenú obličku, ktorá zastupovala funkčnosť druhej, chýbajúcej," ozrejmili ochranári. Dôsledkom zlého zdravotného stavu bolo mláďa podvyživené. Pri pitve objavili aj vnútorné parazity.

Správa TANAP-u chce aj touto formou apelovať na verejnosť, aby v prípade, že nájde hendikepovaného alebo uhynutého chráneného živočícha, so zvieraťom za žiadnych okolností nemanipulovala. "V prvom rade je potrebné kontaktovať organizáciu alebo orgán ochrany prírody, prípadne lokálne poľovnícke združenie. Títo ľudia vedia, ako s daným živočíchom zaobchádzať a aké náležitosti majú byť splnené, aby nedošlo k porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny. Akákoľvek neoprávnená manipulácia s chráneným živočíchom je trestným činom," uzatvára Správa TANAP-u.


Súvisiaci článok
Od ničivej veternej kalamity v Tatrách čoskoro uplynie 20 rokov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť